Prednosti uzgoja ovaca i koza: Ekonomične, pristupačne i sa nama već vekovima!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ovce i koze smatraju se najpristupačnijim životinjama, jer se mogu uzgajate u bilo kojim vremenskim uslovima. Često ih nazivaju kravama siromašnih ljudi, jer igraju ključnu ulogu u preživljavanju običnih, malih i marginalnih farmera.

One mogu bez problema preživeti u sušnim područjima i (ako treba) mogu živeti isključivo od hrane u štali. U poređenju sa kravama, potrebna su im mala ulaganja, manje prostora, jeftinije su za  održavanje, imaju minimalne zahtevi za smeštaj, manji troškovi proizvodnje koji uključuju infrastrukturu, hranjenje i tretman. U malim farmama mogu biti smešteni sa drugom stokom i stoga su pogodni za mešovitu poljoprivredu. Hrane se raznim biljem, žbunjem, ostacima useva i drugim poljoprivrednim nusproizvodima koji okružuju svako poljuprivredno gazdinstvo. Pored stočne hrane biljnog porekla, ovcama treba davati i koncentrat za ishranu poput sarga, kukuruza, slomljenog pirinča, jovar, sojin kolač, tortu od orašastih plodova itd. Takođe, treba obezbediti odgovarajuću količinu pijeće vode. U polu-sušnim uslovima, koze se smatraju ekonomičnijim od ovaca, posebno ako ih držite na otvorenom. Koze su manje sklone bolestima u poređenju s drugim domaćim životinjama.

Ovčji i kozji proizvodi
Uzgoj ovaca i koza donosi mnogo mnogo radnih i prihoda u smislu izvoza i uvoza. Najvažniji proizvodi od ovaca i koza su vuna i meso. Takođe, njihova koža i mleko se prodaju širom sveta. Meso je delikates u kome uživa većina ljudi širom sveta. Uzgajivači mešovitih vrsta dobijaju meso za relativno kratko vreme. Kozje meso je lagano za naš stomak i ima nizak sadržaj holesterola. Kozje mleko je bogato brojnim vrstama vitamina i minerala a ima i antigljivična i antibakterijska svojstva. 

Zanimljivo je znati da je kozje mleko prirodno homogenizovano i masti u ovom mleku lako se izdvoje i ima ih mnogo manje u odnosu na kravlje mleko. Zbog toga se medicinski preporučuje za decu i starije osobama. Zahvaljujući zdravstvenim blagodatima u odnosu na kravlje mleko, kozje mleko u poslednje vreme dobija sve veći značaj na tržištu. Njihov balega deluje kao prirodni kompost jer je bogat azotom, fosforom i kalijumom koji povećavaju plodnost tla i obezbeđuju zdrav rast i produktivnost useva. Koristi koje nude ovce i koze opravdavaju potrebu za njihovim uzgojem.

Rase ovaca i koza

Neke rase ovaca su prilagođenije našim uslovima, neke su traženije na tržištu od drugih, pojedine imaju bolje meso, druge su pak otpornije na bolesti. Sjeničko–pešterska, Svrljiška, Pirotksa,  Krivovirska, Lipska, Karakačanska, Bela metohijska ovca–Bardoka, Baluša, Šarplaninska pramenka, Vitoroga pramenka, Cigaja i Balkanska koza su rase koza i ovace koje su domaće i karakteristične za Srbiji.

Redakcija Agroinfa

Prednosti uzgoja ovaca i koza: Ekonomične, pristupačne i sa nama već vekovima!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prvi plantažni zasad masline u Krčedinu na Fruškoj gori, prvih stotinu sadnica, podigao je poznati vinar Dragan Stevanović. Ukoliko ovaj pionirski zasad da dobre rezultate, što znači kvalitetno maslinovo ulje, planira i proširenje zasada pod maslinama.

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Australija ima previše ovaca, a prezasićenost ovčetinom u Australiji je dovela do pada cena, a neki farmeri ubijaju ili daju svoje ovce da bi uštedeli na troškovima uzgajaja ovih životinja na farmi.

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

Jedna od tri autohtone domaće rase svinja, moravka, pre petnaestak godina bila je pred istrebljenjem. Sada je broj grla veći jer je, zbog veće potražnje, određeni broj uzgajivača našao računicu.

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета