ARIS LEKOVITI ČETINAR: Leči jetru, pesak, kamenje iz žuči i bubrega

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Jedno od najcenjenijih drevnih stabala, zbog njihovog oblika i upotrebe. Nalazi se u visokim planinama, zajedno sa jelom, brezom i kestenom.

Ariš pripada familiji Pinaceae (borova) - Otporno, kompaktno i mirisno drvo ariša nekada se koristilo za izgradnju planinarskih koliba. Zbog svoje čvrstoće, ariš drvo takođe ima korisnu funkciju zaštite životne sredine, pomažući da ojača čvrstoću tla i izbegne rizik od klizišta, intenzivnog mirisa na smolu.

Arišu nije potrebno navodnjavanje. Njegovi koreni i lišće u stvari mogu spretno da koriste vodu koju dovode kiše. Zalivanje je potrebno samo povremeno za mlade primerke, i u slučaju naročito suvih leta. Može da izdrži niske temperature i do – 50°C. Pogoduju mu sveža i dobro osvetljena staništa sa neprekidnim važdušnim strujanjima. Brzo raste, a može dostići starost i do 600 godina. Ariš je jedini četinar koji svake godine gubi listove, odnosno iglice. Drvo raste do visine od 35 metara, sa pravim stablom i vitkom, kupasto-jajastom krošnjom. U početku je glatke kore, crvenosmeđe, koja vremenom zadeblja i ispuca. 

Za lek se skupljaju zelene šišarke u proleće i početkom leta, iglice u toku cele godine, a smola i kora u jesen. Iglice i mlade šišarke koriste se za kupku u lečenju nervno rastrojenih bolesnika, rekonvalescenata i jako slabih osoba. Drvo i iglice ariša sadrže ulja koja se koriste za proizvodnju boje.

Esencijalna ulja ariša i aktivni sastojci sadržani u njima takođe se koriste u biljnoj medicini zbog svoje antiseptičke moći. Pored ariša, proizvodi su pripremljeni za lokalnu upotrebu, kao i za sistemsku upotrebu protiv infekcija urinarnog i respiratornog trakta.

Čaj pripremljen od kore ariša tera na mokrenje, leči vodenu bolest u početku, žuticu, reumu u zglobovima, osip i čireve. Smola pripremljena sa vinom i medom čisti začepljenu jetru, drobi i lagano odvaja pesak i kamenje iz žuči i bubrega, a kod upale grla koristi se za grgoljenje.

Agroinfo.rs/sr.stopsbs.net

ARIS LEKOVITI ČETINAR: Leči jetru, pesak, kamenje iz žuči i bubrega

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

U Srbiji najmanje 34 kompanije imaju pravo na istraživanje litijuma, bora, zlata, bakra i srebra pokazuju podaci Geografskog informacionog sistema (GIS). Takođe, većina njih poseduje dozvole za više istražnih polja u različitim delovima zemlje.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета