Исхрана приплодних нерастова
Foto:Pixabay
Правилна исхрана приплодних нерастова је од особито велике важности. Док једни приплодне нерастове сувише слабо хране, тако да они много смршају, и већ после годину дана, постају неупотребљиви за приплод, дотле их други сувише обилно хране, већином хра- нивима која потстичу на гојење (кукурузом), не пуштају их да се довољно крећу, тако да се врло брзо угоје, постану троми.
Прво што треба знати јесте да приплодни нераст не сме бити угојен нити мршав. Он мора увек бити у доброј приплодној кондицији. Правилном исхраном и негом то се лако може постићи. Пре свега, приплодни нераст мора имати довољно места за слободно кретање. За то је најбољи пашњак или довољно простран испуст. Најбоље је за нераста направити посебан једноставан мањи свињац од дасака или чатме где он може комотно лећи и около, односно испред свињца оградити довољно простран испуст. Ту га треба држати стално за време лета и зиме, а кад је год могуће пуштати га на пашу.
Од хранива за приплодне нерастове треба користити пашу кадгод је то могуће, или свеже накосену детелину, луцерку и друга зелена хранива. За време зиме треба им давати: сточну репу, цвеклу, шаргарепу, бундеве, запарени кромпир, силажу, сено детелине и луцерке, колико хоће да једу. Поред тога треба им давати дневно на грло према тежини, старости и употреби 1—3 кг. јаке хране следећег састава: једну трећину мекиња, једну трећину прекрупе овса, једну трећину прекрупе јечма или кукуруза. На десет кг. ове мешавине додати 1 кг. брашна од меса или 1 1/2 кг. прекрупе соје или грашка или уљаних погача семена сунцокрета и 200гр. коштаног брасна.
Мешавину замешати чистом водом у виду густе каше. У време кад се нерастови употребљавају за букарење крмача треба им дати нешто више јаке хране јер се доста троше, а када дуже времена не букаре треба им давати мање хране. Младим нерастовима који још расту давати више хране ради довршења сопственог пораста, а старијим мање хране. Количине јаке хране најлакше ће се моћи одредити према самом изгледу нераста. Приплодни нерастови треба у храни да добију довољну количину сварљивих беланчевина и минералних материја јер су оне потребне за стварање сперме (сперматозоида) за оплођење крмача. У наведеном саставу разних јаких хранива има довољно сварљивих беланчевина за потребе приплодног нераста. Дневно треба давати на грло 10—20 грама соли.
Ако се приплодни нераст правилно храни, негује и употребљава, онда може служити за приплод 5—6 година тј. до навршетка 6 или 7 година старости.
Izvor:seoski poslovi
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.
U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.
Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.
Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.
Psorijaza je veoma uporna autoimuna bolest koja ljudima stvara velike neprijatnosti i probleme. Pored klasične terapije različitim preparatima za mazanje, poput krema i masti, unošenje pojedinih namirnica može biti od koristi u ublažavanju ovog stanja.
Hašimoto je bolest u kojoj imune ćelije napadaju štitnu žlezdu i počinje produkcija autoantitela. Istraživanja pokazuju da promene prehrane i načina života mogu drastično poboljšati simptome, pored standardnih lekova.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета