Najbitnija preventivna mera u svinjarstvu je: ALL IN ALL OUT

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Sve unutra, sve napolje se odnosi na sve faze proizvodnje u svinjarstvu; na prasilište, odgoj i tov.

Važnost ovog postupka u tovu jeste da se sve životninje nasele istovremeno i da se u istom periodu i prodaju. U samom tovu svinja se negde mogu naći dve različite grupe tovljača.

Jedni tove prasad proizvedenu kod sebe na farmi (zatvoren ciklus), dok drugi kupuju prasad i bave se isključivo tovom. Da bi se održao što bolji zdravstveni status jedininki jako je bitno pridržavati se ovih mera. U čiste, oprane i dezinfikovane objekte, adekvatne temperature od 25-27 stepeni. Najčešće se useljavaju prasad težine od 25-30kg. Preporučljivo je da se prasad usele u jednom danu. Takođe jako je bitno da prasad potiču sa istog mesta i da sa sobom nose istu patologiju. Sve ovo ima za cilj minimiziranje troškova.

Nakon utova svinja, na kraju turnusa, objekte je potrebno detaljno oprati mlakom vodom uz upotrebu nekih od  „šampona“ i mehanički očistiti. Glavna uloga ovoih komercijalnih preparata jeste bolje pranje i uništavanje organskih materija. Detaljno oprane objekte je potrebno u potpunosti osušiti. Tek nakon sušenja uraditi dezinfekciju objekta. Dezinfekcija se radi sa nekim od komercijalnih preparata.

Jako je bitno pratiti precizna uputstva proizvođača i napraviti pravu koncentraciju rastvora za dezinfekciju. Postupcima čišćenja i dezinfekcije ne treba da budu izbegnuta i oprema za hranjenje.

 

Agroinfo.rs/moja-farma.com

Najbitnija preventivna mera u svinjarstvu je: ALL IN ALL OUT

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sela Orlja i Bazovik u blizini Pirota na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede proglašena su zaraženim područjima zbog afričke kuge svinja.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.

Crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je listu država iz kojih je zabranjen uvoz i tranzit pošiljki živih domaćih i divljih svinja, njihovog mesa i proizvoda, u cilju sprečavanja svinjske kuge, a na listi je i naša zemlja.

Afrička kuga je zarazna bolest domaćih i divljih svinja, a jedan od načina sprečavanja širenja je uništavanje zaraženih jedinki.

U Privrednoj komori Srbije – Regionalnoj privrednoj komori Južnobackog upravnog okruga, održana je obuka “Africka kuga svinja i značaj biosigurnosnih mera u svinjarskoj proizvodnji“.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета