Зашто се јавља агресивност код крмача и како је спречити
Foto:Pixabay
Није честа појава да код првог прашења крмача, али после више прашења, долази до испољавања агресивног понашања и злоћудности. Шта утиче на појаву агресије и како је спречити сазнајте у следећем тексту.
Агресија може бити усмерена на прасад, али исто тако и на људе који се налазе у објекту где су крмаче. Узрок оваквог поремећаја понашања није у потпуности расветљен, али се претпоставља да код првопраскиња постоји страх од новорођене прасади, њиховог присуства и цике.
Такође, присуство непознатих особа у објекту или лица која помажу при прашењу може изазвати страх и агресију код крмача.
Оне најпре испољавају узнемиреност, често устају и лежу, не дају прасадима да сисају, гњече их и углавном леже на стомаку. Сам чин напада на прасад одвија се изненада уз цикање. После краћег времена крмаче се смире, леже незаинтересоване за околину и већином прихватају прасад у току дана или сутрадан.
Шта предузети?
Док се крмаче не смире, прасад треба одвојити и повремено их пуштати да сисају на свака два сата. Агресивним крмачама препоручљиво је давати неки од седатива, а исто тако и окситоцин за лакше лучење млека како би се смањила нервоза крмаче. У тежим случајевима потребно је обратити се ветеринару.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Sela Orlja i Bazovik u blizini Pirota na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede proglašena su zaraženim područjima zbog afričke kuge svinja.
Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.
U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.
Crnogorsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je listu država iz kojih je zabranjen uvoz i tranzit pošiljki živih domaćih i divljih svinja, njihovog mesa i proizvoda, u cilju sprečavanja svinjske kuge, a na listi je i naša zemlja.
Afrička kuga je zarazna bolest domaćih i divljih svinja, a jedan od načina sprečavanja širenja je uništavanje zaraženih jedinki.
U Privrednoj komori Srbije – Regionalnoj privrednoj komori Južnobackog upravnog okruga, održana je obuka “Africka kuga svinja i značaj biosigurnosnih mera u svinjarskoj proizvodnji“.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета