Jabukama proizvedenim u Srbiji preti konkurencija iz Irana

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Srpski proizvođači jabuka, koji svoj proizvod većinom prodaju na ruskom tržištu, moraju da menjaju sortiment i primenjuju najnovije tehnologije kako bi konkurisali proizvođačima iz Irana koji od prošle godine zaposedaju ovo tržište.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović je izjavio da se u Iranu godišnje proizvodi oko 1,7 miliona tona jabuka, a u Srbiji trećina te količine, a da je ove godine u domaćim hladnjačama ostalo neprodatih jabuka jer proizvođači nisu hteli da ih daju po ceni od oko 45 dinara po kilogramu.

- Zbog velike konkurencije cena jabuka ne samo da nije porasla, već je i pala na 35 dinara po kilogramu, pa su ostale neprodate - rekao je Keserović.

Proizvođači jabuka u Srbiji, ako žele da nastave tu proizvodnju moraju, kako je rekao da primenjuju najnovije tehnologije i menjaju sortiment u korist ranih i crvenih sorti i podižu kvalitet do vrhunskog nivoa, ali i da traže nova tržišta.

Prema njegovim rečima, proizvođači u Holandiji su počeli da uzgajaju jabuke pod plastenicima i u kontejnerima gde im se dozira đubrivo i vlaga.

Holandija u Zemljoradničkoj zadruzi u Arilju „Agro eko voće“ sufinansira demonstraciono polje kao pokazni ogled za borovnice, kupine, ribizle i trešnje koje se uzgajaju pod plastenicima i pod mrežama, radi zaštite od vremenskih nepogoda. Cilj projekta je, prema rečima profesora Keserovića, da se „uvežu“ nove tehnologije i primeni vrhunsko znanje kako bi se unapredio i kvalitet i povećao obim proizvodnje.

Naglasio je da je dokaz da se u voćarstvu moraju primenjivti nove tehnologije i znanja rod trešanja na plantažama gde su primenjeni.

- U voćnjacima trešanja gde je primenjena adekvatna zaštita od bolesti, omogućeno oprašivanje, a uzgajaju se sorte čiji plodovi manje pucaju od prevelikih kiša, rod će ove godine biti 15-20 odsto veći nego prošle godine-  ocenio je Keserović.

On je takođe dodao da je nekoliko poslednjih godina zbog niskih prolećnih temperatura i oprašivanje bilo slabije pa je trebalo da se koriste bumbari za oprašivanje. Pčele na temperaturama nižim od 12 stepeni ne izlaze iz košnica i oprašivanje je bilo slabo pa se posledice toga najviše vide na kruškama čiji cvet se rasuo.

Keserović je rekao da oni proizvođači voća koji su za 70-80 evra kupili uvezene specijalne vrste bumbara koji oprašuje i na nižim temperaturama od 12 stepeni nisu imali taj problem sa osipanjem cveta, pa će rod biti dobar.

Agroinfo.rs/danas.rs

 

Jabukama proizvedenim u Srbiji preti konkurencija iz Irana

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

U Evropi se godišnje proda 10,5 miliona tona hrane za kućne ljubimce, a sve više proizvođača iz Srbije vidi svoju šansu da se oproba u ovom biznisu i osmišljava nove proizvode za ovo tržište koje ubrzano raste.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će od naredne godine uvesti prijavljivanje za podsticaje po osnovu javnih poziva u cilju skraćivanja postupka obrade zahteva i brže isplate sredstava.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета