КУПАЦА НЕМА A ЦЕНЕ СТОКЕ ПАДАЈУ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Одлуком о увођењу ванредног стања због Корона вируса забрањен је рад па је прикупљање података о ценама, понуди и тражњи пољопривредних производа на појединим сточним пијацама неизводљиво. Ипак они подаци који су били доступни преносимо вам у целости.

Цене јагњади, јаради, оваца, шиљежади и коза

На сточној пијаци у Смедереву евидентиран је пад цене јагњади на 270 дин/кг. За разлику од јагњади откупна цена оваца била је виша у односу на трећу недељу марта, пошто је доминирао износ од 170 дин/кг. У кланицама на подручју подунавског региона забележен је раст откупне цене шиљежади на 230 дин/кг. Обим откупа био је просечан. Пад цене јагњади у односу на претходни период забележен је и на сточној пијаци у Лесковцу. Најчешће су се могла купити по цени од 280 дин/кг.

Откупна цена јагњади износила је 280 дин/кг, док код оваца доминирао износ од 140 у кланицама на подручју Лознице. Кланице са подрчја Шапца вршиле су откуп јагњади по цени од 300 дин/кг. Најчешћа откупна цена јагњади износила је 260 дин/кг, шиљежад су плаћали 200 дин/кг, а овце 120 дин/кг у кланицама на подручју браничевског региона. На осталим сточним пијацама и у кланицама у Србији није било промена у погледу цена, понуде и тражње јагњади, јаради и осталих категорија оваца и коза.

Цене прасади, свиња, крмача за клање
На пијаци живе стоке у Смедереву дошло је до раста цене прасади до 15 килограма протекле седмице. Доминирао је износ од 270 дин/кг. Продајне цене прасади од 16 до 25 килограма и товних свиња од 80 до 120 килограма биле су непромењене. Откупне цене прасади од 16 до 25 килограма и товних свиња преко 120 килограма биле су више у недељи за нама у кланицама на подручју браничевског региона, пошто је код прасади доминирао износ од 240 дуин/кг, а код товних свиња износ од 130 дин/кг. Обим понуде и откупа био је добар.

У кланицамана на подручју пчињског региона забележен је раст откупне цене товних свиња од 80 до 120 килограма, пошто је доминирао износ од 165 дин/кг. Раст откупне цене товних свиња од 80 до 120 килограма евидентирао је репортер СТИПС у кланицама на подручју нишавског региона. Доминирао је износ од 150 дин/кг.

Цене крава, говеда, јунади, телади, товних бикова
Откупна цена товних бикова СМ расе преко 500 килограма била је виша у кланицама на подручју нишавског региона, пошто је износила 240 дин/кг. Раст откупне цене товне јунади преко 480 килограма у односу на претходну седмицу забележен је у кланицама на подручју јужнобанатског региона. Доминирао је износ од 210 дин/кг. Обим откупа био је просечан.

Пад откупне цене крава за клање СМ расе у односу на претходну седмицу, забележен је у кланицама на подручју Лознице. Доминирао је износ од 140 дин/кг. У кланицама на подручју јабланичког региона вршен је откуп товних бикова СМ расе преко 500 килограма по цени од 220 и краве за клање СМ расе по цени од 150 дин/кг и товних бикова преко 500 килограма по истој цени као у кланицама.

Цене луцеркиног брашна, сточног јечма, сојине сачме
Обим понуде кукуруза током протеклог месеца био је просечан на продајним местима у Србији укљученим у пројекат СТИПС-а. Ситуација на тржишту пшенице, сточног јечма и осталих производа који учествују у припреми квалитетне сточне хране, такође је била непромењена у односу на претходних пар месеци Кукуруз се на пијацама Централне Србије током фебруара могао пазарити по цени од 18 до 24 дин/кг, али је ипак доминирао износ од 20 дин/кг.

Војводини је на пијацама цена кукуруза, упакованог у џакове протеклог месеца најчешће варирала од 16,2 до 19 дин/кг. Што се силоса тиче, цена је варирала од 15.5 до 19 дин/кг. Продаја пшенице упаковане у џакове од 50 килограма се протеклог месеца на пијацама у Србији одвијала по цени од 20 до 26 дин/кг. У Војводини је доминирао знос од 21 дин/кг као и претходног месеца. У силосима је цена пшенице износила 20 дин/кг. Понуда сточног јечма упакованог у џакове од 50 килограма била је слаба као и претходних неколико месеци.

Продаја се на пијацама одвијала по цени од 18.5 до 26 дин/кг. Сточни јечам у ринфузу се током марта могао пазарити једино у силосима на подручју Суботице, а цена је била као и претходног месеца 17 дин/кг. Цена сточног брашна је на пијацама варирала током марта од 18 до 21 дин/кг. У малопродајним објектима се ово концентровано сточно храниво могло купити по цени од 18 дин/кг. Што се силоса тиче понуда је евидентирана у силосима на подручју Лознице по цени од 17 дин/кг. Промет сунцокрета у зрну евидентиран је на пијаци у Сомбору по цени од 29,5 дин/ кг. У силосима на подручју Суботице доминирао је износ од 31 дин/кг.

Сојино зрно се као и претходног месеца могло пазарити једино на пијаци у Сомбору по цени од 38.1 и Лозници по цени од 40 дин/кг. Малопродајна цена сунцокретове сачме варирала је током јануара од минималних 26 до максималних 44 дин/кг. Продаја сојине сачме у малопродајним објектима одвијала се у једанаест градова укључених у СТИПС. Цена се кретала у интервалу од минималних 60 до максималних 82 дин/кг. Понуда луцеркиног сена у балама била је на прошломесечном нивоу. Цена је углавном мировала. Кретала се од 16 до 20 дин/кг на пијацама, док се на газдинствима итервал цена кретао од 14 до 20 дин/кг.

Извор:agromedia.rs

КУПАЦА НЕМА A ЦЕНЕ СТОКЕ ПАДАЈУ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedna od tri autohtone domaće rase svinja, moravka, pre petnaestak godina bila je pred istrebljenjem. Sada je broj grla veći jer je, zbog veće potražnje, određeni broj uzgajivača našao računicu.

Od kada se prati stanje na tržištu, u ovom regionu nije zabeležena cena od 450 dinara po kilogramu, objavio STIPS

Savremeni uzgoj krava je doneo poboljšanje uslova kao i povećan prag rentabilnosti.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Koze imaju vrlo specifičan ciklus reprodukcije koji sledi tačno određen raspored, koji je veoma važno znati, kako biste na vreme reagovali i kako bi sve proteklo bez trzavica.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета