Pad svih primarnih poljoprivrednih proizvoda na berzi, situaciju diktira i svetsko tržište
Foto: Unsplash
Proteklu nedelju na novosadskoj Produktnoj berzi obeležio je pad cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda, kao i pasivno tržište, a kako se približava kraj godine, došlo je do smanjenja aktivnosti robno-berzanskih učesnika.
Prema podacima Produktne berze u Novom Sadu, ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 1.375 tona, dok je finansijska vrednost prometovane robe iznosila 72.604.500,00 dinara.
Kukuruz je zabeležio silazni trend i na domaćem i na međunarodnom tržištu, a cena se, u zavisnosti od trendova na svetskom tržištu, menjala iz dana u dan. Prvog dana nedelje, ponuda kukuruza se kretala na nivou cena od 26,00 din/kg bez PDV-a, dok je ugovor zaključen na 25,40 din/kg bez PDV-a. Ponude na kraju nedelje bile daleko niže (25,00 din/kg bez PDV-a sa klauzulom “gratis lager” januar/februar), ali čak ni takve nisu imale odgovarajući odgovor na strani tražnje.
Pšenica takođe gubi na svojoj tržišnoj poziciji i u odnosu na prethodnu nedelju je pojeftinila za 3,32 odsto, pa je smanjen i promet u trgovanju hlebnim zrnom. Kupoprodajni ugovori u zavisnosti od kvaliteta, zaključeni su u cenovnom rasponu od 30,50 do 31,30 din/kg bez PDV-a, sa jasnom tendencijom pada cene, a strukturu kupaca su uglavnom činili trgovci i mlinari. Oštar pad cene pšenice zabeležen je i u Čikagu.
Kada je soja u pitanju, prethodna nedelja je samo potvrdila negativan trend koji je prisutan već duže vreme. Početkom nedelje, trgovalo se po ceni od 73,00 din/kg bez PDV-a sa preuzimanjem robe tokom decembra/janura, da bi krajem nedelje bila prometovana na nivou od 72,60 din/kg bez PDV-a. Bez obzira na ovakve okolnosti i trend, soja i dalje ima najbolju tržišnu poziciju na sceni primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Po pitanju trendova na svetskom nivou, cene kukuruza ostale su stabilne u Čikagu zbog neizvesnosti oko buduće proizvodnje u Brazilu, gde je zabeležen nedostatak vode. Tokom nedelje, kukuruz je imao negativan trend, prateći kretanje cene pšenice i pad proizvodnje etanola.
Ono što takođe zabrinjava poljoprivredne proizvođače, jesu cene i snabdevanje azotnim đubrivima. Ruska UREA, granulisana, pakovanje 500/1, prometovana je po ceni od 102,89% bez PDV-a.
Unarednoj tabeli dat je pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u februaru 2022. godine, u odnosu na isti mesec 2021. godine, povećane su za 17,9 odsto.
Zbog ratne situacije u Ukrajini i otežanog poslovanja sa Rusijom, Privredna komora Srbije se obavezala da će formirati listu alternativnih tržišta na koja bi eventualno mogao da se omogući plasman sirovina i robe iz Srbije.
Situacija u Ukrajini dovela je do poremećaja na svim nivoima. Cene energenata i poljoprivrednih proizvoda divljaju, a situaciju dodatno komplikuje i novi paket sankcija EU Belorusiji.
Situacija sa Ukrajinom se odražava na sve nivoe, a došlo je i do naglog skoka cena žitarica, posebno kukuruza, pšenice i soje.
Na novosadskoj Produktnoj berzi protekle nedelje kukuruz je zabeležio blagi pad cene, dok sojom i pšenicom nije trgovano. Prema njihovom izveštaju, cene đubriva su bile u padu.
Proteklu nedelju na Produktnoj berzi je obeležio rast cene kukuruza. Ukupan promet je iznosio 3.650 tona, u vrednosti od 131.888.742,00 dinara.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета