Piletina poskupela za gotovo 100 dinara u poslednjih nedelju dana, proizvođači i dalje nezadovoljni
Foto: Pixabay
Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.
U radnjama gotovo da nema više piletine za 199 dinara, pogotovo ne za 150 dinara, koliko je kilogram koštao donedavno, objavi je Dnevnik.
– Piletina jeste poskupela, ali za koliko je kilogram skuplji teško je reći jer u trgovinama vlada šarenilo cena i još uvek se u radnjama može naći po ceni od oko 230 dinara – rekao je predsednik Poslovnog udruženja živinara Srbije Rade Škorić, a preneo "Dnevnik"
– Ono što je značajno jeste da je cena piletine krenula na gore i što se, kako se nadaju farmeri, počela približavati proizvođačkoj ceni.
On ističe da se cena žive mere pilića formira trenutno, na dnevnom nivou, u zavisnosti od ponude i tražnje i da sada iznosi 160 dinara, ali da bi realno bilo da kilogram utovljenih pilića košta 320 dinara.
– Piletina je krenula da se približava ceni proizvodnje, što je dobro, kako bi se zaustavilo propadanje farmera koji su ostali u poslu. Naime, zbog jeftinog mesa, mnogi su odustali od uzgoja. Kilogram žive vage piletine, bilo je perioda, koštao je svega stotinu dinara, pa i ispod toga i uzgoj je bio gubitak – istakao je Škorić.
Jedan od većih farmera iz Žitišta, Dragan Ješić kaže da sada konačno uzgajivači mogu da budu zadovoljni jer ne prave gubitke, već su na pozitivnoj nuli. Pri tome, on ukazuje da misli na uzgajivače koji u turnusu drže nekoliko desetina hiljada pilića, pošto su iz posla izašli mali i srednji uzgajivači koji su u turnusu imali do 6.000 komada živine.
– Kukuruz i soja su znatno poskupeli i duže vreme drže cenu, zbog čega je stočna hrana više puta išla naviše – istakao je Ješić. – S druge strane, velike vrućine nisu godile ni pilićima ni farmerima. Bez obzira na to koliko su farme savremeno podignute, turnus je ovog leta bio produžen jer je živina zaostajala u težini zbog toplote, a bilo je i uginuća. Sve je to uticalo na to da pileće meso poskupi.
Agroinfo.rs/agrosmart.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
U Hrvatskoj se proizvede oko 500 hiljada komada pršuta godišnje, a potroši se oko milion
Odrežite dno lubenice da bi stajala stabilno, a zatim je prepolovite kako je pokazano u videu, otprilike nešto iznad polovine. Potom kašikom izvadite meso lubenice
Ponude za ranu kupovinu od proizvođača poljoprivrednih mašina počinju u avgustu i septembru. Međutim, ove godine proizvodnju poljomehanizacije prate problemi u lancima snabdevanja i dostupnosti komponenti s čime se bori i Fendt iz Marktoberdorfa, piše Frankfurter Allgemeine.
Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni
Kraft Hajnc je, komentarišući nadolazeća povećanja cena, rekao da ona odražavaju troškove proizvodnje sa kojima se suočava cela industrija
Od kada se prati stanje na tržištu, u ovom regionu nije zabeležena cena od 450 dinara po kilogramu, objavio STIPS
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета