Podsticaj za prodatu junad prvih dana 2021

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Uzgajivači tovne junadi podsticaj od 20.000 očekuju od Vlade već prvih radnih dana u 2021. jer je ostalo još novaca - najmanje milion evra.

 Svinjetina u trgovačkom lancu ima cenu kao da su tovljenici plaćeni 180 din/kg žive mere, a ne 110-150 din/kg, istražuje Udruženja "Agroprofit".

Junad crno-bela stiže do klanica po ceni od 150 din/kg, a simentalci do 180 din/kg, što je posle letnjeg minimuma prodajnih cena novi pritisak na stočare. 

Dva su osnovna uzroka za crni kraj godine za stočare. Niske otkupne cene svinja i junadi su uslovljene mnogim faktorima, na koje proizvođači nemaju uticaj. Tako se dogodilo tokom juna da su uvezene veće količine smrznutog i svežeg svinjskog mesa, kao i žive svinje", tvrde iz Agroprofita.

Nova očekivanja za sledeću godinu
Od početka godine do 1. decembra izvezeno je oko 14.000 kvalitetne junadi, a za klaničare u ovom času ima još oko 8.000 grla i dva puta više u pripremnom tovu. Tovljači su očekivali da će uspeti da prodaju svoju robu i ostvare pravo na dodatne podsticaje od 20.000 dinara za junad, što je vanrednom merom omogućila Vlada Srbije.

"Međutim, u tome nisu uspeli, jer su izvoznici prvo prodali svoju robu i njihovih kooperanata, pa je izostao pomak na tržištu."

Iz Agrarne komore poljoprivrednika kažu za ovo Udruženje da za ovu meru Vlade nisu potrošena sva sredstva, pa farmeri očekuju da će model ozvaničiti na Vladi u idućoj godini. 

To znači da smo mi stekli neko moralno pravo da tražimo u idućoj godini novi podsticaj za ovu vanrednu situaciju oko junadi", rekao je ranije za Agroklub Čedomir Keco ispred Agroprofita i dodao da "ne misle da je ovim kraj".

Proizvođači podsticaj od 20.000 očekuju od Vlade već prvih radnih dana u 2021. jer je ostalo još novca -najmanje milion evra.

Izvor:agroklub.rs

Podsticaj za prodatu junad prvih dana 2021

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Izvoz borovnica i brusnica iz Srbije porastao je 32 puta od 2015. do 2022. godine i sa vrednošću izvoza od 27 miliona evra Srbija se nalazi na 16. mestu u svetu po izvozu ovog bobičastog voća. Više od 27 miliona evra za izvoz.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Zakomplikovan izvoz na rusko tržište, ali i veliki uvoz, tvrde leskovački povrtari, oborili su cenu kupusa.

U Srbiji je u 2022. godini zasejano 732.000 hektara pšenice, a prema rečima zvaničnika, imamo dovoljno hrane i za sebe i za izvoz.

Srbija je danas izvezla prve količine svežih jaja u Albaniju, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета