Srpska borovnica, malina i jagoda zainteresovala Turke

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Senad Mahmutović, državni sekretar i direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević razgovarali su danas u Beogradu u sedištu Turske razvojene agencije TIKA sa direktorkom za Srbiju gospođom Çaglom Gultekin Tosbat o dosadašnjoj saradnji i planovima buduće saradnje.

Glavne teme razgovora su bile o  zajedničkim projektima u oblasti stočarstva i voćarstva. Posebna pažnja se posvetila o plasmana maline i borovnice kao i proizvodnji industrijske jagode. Srbija je 2019. godine izvezla 2.530 tona u vrednosti 7,2 miliona evra. „U Srbiji je brovnica zastupljena na 1612 hektara u 2019 godini, a 2020. očekujemo mnogo veću proizvodnju i površine jer je značajan broj proizvođača uložio u zasade borovnica.

Mahmutović je ovom prilikom rekao da očekuje dalji rast izvoza voća i podsetio da su u poslednje tri godine takođe zabeleženi dobri rezultati kada je u pitanju izvoz maline pa je prema poslednjim podacima izvoz srpskog strateškog voća premašio 215 miliona evra u 2019. godini. Imajući u vidu dobru cenu prouzrokovanu visokom tražnjom u svetu za očekivati je još bolji rezultat u 2020. godini.

Izvor:agrosmart.net

Srpska borovnica, malina i jagoda zainteresovala Turke

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je danas da je, u prethodna dva meseca, poljoprivredna inspekcija sprovela 53 nadzora u poslastičarnicama širom Srbije, tokom kojih su kontrolisani proizvodi od sladoleda i drugi poslastičarski proizvodi, a nepravilnosti su utvrđene u 31 objektu.

Šljiva je u Srbiji oduvek bila više od voća – ona je simbol istorije, običaja i verovanja. O njoj su pevane pesme, ispod njenih grana su polagane zakletve, njenom rakijom su se lečili bolesni, nazdravljalo u radosti i oplakivala smrt.

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti

Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći

Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета