U Šumadiji cena trešanja od 150 do 200 dinara, prinosi ispod proseka
Foto: Pixabay
Kasni mrazevi i česte promene temperature su ove godine uticale na rod trešanja, a kasnije sorte imaju bolju cenu od ranih. Dodatno je otežan izvoz, te su voćari bili prinuđeni da svoj rod plasiraju najviše na domaće tržište.
Prosečan prinos trešanja u Šumadiji se kreće od 6 do 8 tona. Voćari objašnjavaju da su velika temperaturna kolebanja, mraz u martu, ali i grad uticali na prinos koji će ove godine biti ispod proseka. Procene nekih su da je ova godina veoma loša zbog čestih promena temperatura koje su takođe uništilei šljivu, kajsiju i krušku.
Cena trešanja ove godine kreće se 150-200 dinara na pijacama i u hladnjačama, a problem voćarima predstavlja i činjenica da se do momentu berbe i predaje hladnjačama cena ne zna. Kasnije sorte, kao što je sanbrest, su bolje uspele i ostvarile veću cenu na tržištu.
Dug period cvetanja kao i niske temperature uticale su i na oprašivanje što je dodatno smanjilo rod u Šumadiji. Prinos je manji ove godine nego inače, a kvalitet, navode stručnjaci, zavisi od primenjene agrotehnike i lokaliteta.
Visoke nadnice za radnike, slabiji prinos i kvalitet trešanja kao i pritisak na domaće tržište zbog otežanog izvoza doprineli su težem plasmanu ove voćne vrste u Šumadiji.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Jedna od prvih delatnosti kojom je čovek počeo da se bavi je poljoprivredna proizvodnja.
U Institutu za informacione tehnologije Univerziteta u Kragujevcu danas je otvorena prva akreditovana laboratorija za ispitivanje kvaliteta vina u Šumadiji.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета