Istraživanje pokazalo da neka vina umanjuju dejstvo korone!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Istraživači sa Tajvana navode da biljni polifenoli iz crvenog vina i crnog grožđa mogu da umanje dejstvo virusa i ublaže tok bolesti.

Tanini, biljni polifenoli oporog ukusa koji umnogome utiču na ukus i teksturu vina, mogu, kao što znaju svi vinoljupci, biti svileni, baršunasti, zreli, nezreli, fino zrnasti - a nauka sada govori da mogu da budu lekoviti, i korisni u borbi protiv pandemije koronavirusa.

Istraživači sa Tajvana demonstrirali su da tanini pokazuju određeni uspeh u zaustavljanju aktivnosti dva ključna enzima virusa SARS-Cov2, izazivača bolesti kovid 19. Ne treba, naravno, ni za trenutak pomisliti da će ispijanje čaše za čašom tempranilja ili nebiola oterati virus: veliko istraživanje lekovitih svojstava tanina na ovom planu tek počinje, i oni su samo jedan deo slagalice u stvaranju budućih antivirusnih lekova koji će se pridružiti vakcinama u arsenalu medicine protiv ove zastrašujuće bolesti.

Mijen-Čije Hung, predsednik Medicinskog univerziteta na Tajvanu, predvodio je istraživanje koje je, pored ostalog, pokazalo da tanini koji se nalaze u vinu uspešno doprinose u slabljenju virusne aktivnosti. Kako je izvestila televizija TVBS, Hung je rekao da je inicijalni plan istraživanja bio da se pronađu prirodne supstance koje imaju uticaj na virus SARS-Cov2.

- Isprobavali smo razna jedinjenja iz prirode za koja smo pretpostavljali da mogu da deluju na virus i pokazalo se da taninska kiselina ima snažna inhibitorna svojstva na virus - naveo je, objasnivši da su polifenolna jedinjenja i inače poznata po svom antiinflamatornom i antioksidativnom dejstvu.

Hung je rekao i da se nada da će tanini moći da pokažu dejstvo i u prevenciji i u kontroli infekcije, kao i da se oni lako ekstrahuju iz grožđa, banana, vina, čaja i raznih vrsta povrća. On je objasnio i da ovo nije nvoa grana istraživanja i da su još tokom epidemije SARS-a 2003. godine studije pokazale efikasnost tretmana koji uključuju taninsku kiselinu. Komercijalno dostupnih lekova koji uključuju taninsku kiselinu još uvek nema na vidiku u neposrednoj budućnosti, ali Hung u svakom slučaju preporučuje konzumaciju namirnica bogatih taninima kao jedan od jednostavnih i bezopasnih puteva ka boljem zdravlju.

Izvor: vinoifino.rs

Istraživanje pokazalo da neka vina umanjuju dejstvo korone!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета