Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Dženarike predstavljaju plodove koja pripada rodu Šljiva. U nekim mestima kod nas je poznata kao šljiva ranka.

Đženarika je jedno od drveća koje cveta najranije, u umerenim zonama našeg kontinenta. Obično se sredinom ili krajem februara već mogu videti fini beli cvetovi.

Mesnati deo ploda je sočan i mek, a u njemu se nalazi koštica. Ponekad se koštica lako uklanja, a nekad teže - u zavisnosti od sorte dženarike. Inače je meso gusto i slatko, sa kiselom notom. Prekriveno je sjajnim omotačem.

Od odraslih drveća se ponekad dobija i po 200-300 kg dženarika. Za njih je karakteristično to, da rastu vrlo brzo i da mogu da opstanu skoro u svim predelima. Veruje se da ova vrsta potiče sa Balkana. Rasprostranjena je na mnogim mestima u Evropi, i na Bliskom Istoku.

U svom sastavu sadrže vodu, vlakna, šećere i belančevine. Sadrže vitamin C, vitamin A, vitamin B4, vitamin B9 i vitamin K. Isto tako su izvor pektina, organskih kiselina, kalcijuma, fosfora, magnezijuma.

Sorte đženerike

Postoje različite sorte dženarika. Među najpoznatijima su Ruska crvena dženarika i Ruska žuta dženarika. Ruska crvena dženarika ima krupne i zaobljene plodove, obojene u tamnocrveno, ponekad i tamnoljubičasto. Meso je gusto i sočno, a koštica se lako uklanja. Ruska žuta dženarika je takođe sa okruglim plodovima, koji su mesnati, žute boje i imaju jako slab miris kajsije. Koštica se teže uklanja.

U prvim godinama, biljka raste velikom brzinom. Otporna je na hladnoću i sušu. Može rasti na različitim vrstama zemljišta. Prunus cerasifera daje brzo plodove. Dženarike se sakupljaju padanjem ili ljuljanjem drveta. Pre ovoga, oblast oko drveta treba da se očisti od korova i otpadaka.

Daje organizmu energiju i snabdeva ga neprocenjivim hranljivim supstancama. Izvor je vlakana, i pomaže normalno varenje, a takođe je i čudesan pomoćnik kod zatvora i lenjih creva. Dženarike poboljšavaju metabolizam.

izvor:bonapeti.rs

Dženarike

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Prva stvar vezana za mandarine koja u samom startu privlači je osvežavajuće dejstvo i niska kaloričnost, obezbeđuje 80 odsto potrebnog dnevnog unosa vitamina C.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета