Mirabel šljiva: Rađa u drugoj godini nakon sadnje

Foto: Pixabay free

Foto: Pixabay free

Jedan od najuzbudljivijih trenutaka kod planiranja bašte je odabir zanimljivih i jedinstvenih biljaka. Stare sorte povrća, orašasto i neobično voće su divan dodatak, ukoliko svom vrtu želite da date lični pečat. Jedna takva retka voća je i mirabel šljiva.

Mirabel šljiva je najpopularnija u francuskoj regiji Lorena koja ima idealnu klimu i sastav zemljišta za uzgoj ovog voća. Ova regija godišnje proizvede oko 15.000 tona mirabel šljive, što čini 80% globalne komercijalne proizvodnje.

Postoje dve glavne sorte: Nansy i Metz.

Mirabel šljivu karakterišu mali, okrugli i veoma slatki plodovi, crvenkasto ili tamno žute boje, sa puno mesa i košticom koja se lako odvaja.  Najčešće se koristi za pravljenje marmelada, džemova, u konditorskoj industiji, u kombinaciji sa pčelinjim proizvodima i za proizvodnju likera i voćne rakije.

Mnogi baštovani obožavaju mirabel šljivu, jer nije teška za održavanje, a savršeno je plodna. Povrh toga, jako lepo izgleda sa tamno-zlatnim plodovima na pozadini bujnog zelenila svoje krošnje.

Cvetanje počinje već u prvoj godini nakon sadnje, a plodnost počinje iduće godine i traje gotovo 18 godina. Drvo dostiže visinu do 3,5 metra. Briga i održavanje se uglavnom sprovode bez većih problema, osim što je potrebno redovno orezivanje.

Plodovi Mirabel šljive se beru od jula do sredine septembra. Tradicionalna metoda trešenja drveća je zamenjena sa mehanizacijom, ali je princip ostao isti: zreli plodovi se sakupljaju u mrežu ispod drveta.

Od 1996. godine Mirabel šljiva je prepoznata i promovisana od strane Evropske Unije kao visokokvalitetni regionalni proizvod, sa zaštićenim geografskim poreklom. Ova oznaka garantuje minimalnu veličinu voća i sadržaj šećera i može da se gaji samo u odredjenoj geografskoj zoni proizvodnje.

Postoji i festival posvećen ovoj šljivi koji se odigrava dve nedelje, a održava se u avgustu. Za vreme festivala, pored otvorenih pijaca na kojima se prodaju sveže šljive, likeri i kolači od ovog voća, tu su i živa muzika, vatromet, zabava i izložba umetničkih eksponata. Zatim se odigravaju parada, takmičenje i dodela krune “Mirabel kraljica” i na kraju gala proslava.

Mirabel šljive su izuzetno popularne u Nemačkoj, gde rastu i samoniklo i kultivisano, prevenstveno na jugu i jugozapadu zemlje. Konzumiraju se u svežem stanju ili u raznim vrstama kolača, likerima ili konzervisanom voću.

Agroinfo.rs

Mirabel šljiva: Rađa u drugoj godini nakon sadnje

Komentari

Gde se mogu nabaviti Mirabel sljive u Srbiji!?Hvala unapred na odgovoru Pozdrav!

Где ту шљиву могу у Србији да нађем?

Оволико чланак а нема податка да ли је има у Србији. Вероватно нисам једини који је претраживао узалудно по нету да је нађем у неком расаднику али узалдно. Ако је нема у Србији који је смисао овог чланка?

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.

Na teritoriji Topličkog okruga privodi se kraju berba ranih sorti šljiva "čačanske lepotice", "čačanske rane" i ruske "džanarike", a već za 10-ak dana počinje berba sorte “stenlej”.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

Zasadi kajsija se u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta i ekspozicije terena u našoj zemlji nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета