Odlike zemljišta namenjenog gajenju trešnje

foto: pixabay

foto: pixabay

Gajenju trešnje odgovaraju zemljišta sa 60% gline i 40% peska

Što se kvaliteta zemljišta za gajenje tiče trešnja je veoma skromna voćna vrsta. Najveće prinose i najbolji kvalitet ploda trešnja postiže na dubokim, propusnim, rastresitim, umereno plodnim i ocednim ilovasto-peskovitim zemljištima. Milena Zafirović, savetnik za voćarstvo PSSS-a  Požarevac navodi da su najpogodniji tipovi zemlje za gajenje trešnje gajnjača, aluvijalni nanosi, karbonatni černozem i lakše smonice. 

Trešnji odgovaraju umereneo laka zemljišta sa 60% gline i 40% peska. Zemljišta sa više od 60% gline nisu pogodna. Ne podnosi hladna, teška, zbijena, zaslanjena i vlažna zemljišta. Ako se posadi na takvom zemljištu slabije rađa. Takođe, osetljiva je na smolotočinu i mraz. Nakon obilnih padavina može doći do zabarivanja, gušenja korena, sušenja i propadanja stabala trešnje.Može se gajiti i na skeletnim i na peskovitim zemljištima uz dovoljno vode i primenu većih količina organskih đubriva.

Veoma je važno na kojoj su podlozi sorte trešnje kalemljene. Podloga divlja trešnja zahteva duboka, rastresita, umereno vlažna i plodna zemljišta. Podloga magriva podnosi suva, karbonatna i manje plodna zemljišta, naglašava požarevački stručnjak. Najviše joj odgovaraju zemljišta slabo kisele ili neutralne reakcije. Optimalna pH vrednost zemljišta za gajenje trešnje je 5,5-7,5.

Za gajenje trešnje zemljište treba da sadrži najmanje 2% humusa, sedam miligrama P2O5 i 20 mg K2O u 100 gr vazdušno suvog zemljišta. Ona zemljišta koja sadrže više od 10% fiziološki aktivnog kreča nisu pogodna, jer se može doći do pojave hloroze. Ako je kalemljena na divljoj trešnji i podlozi F 12/1 može podneti 5-10% aktivnog kreča, a ako se kalemi na magrivi podnosi 12-15% aktivnog kreča. 

Divlje trešnje kao podloga za kalemljenje pokazuje prednosti u odnosu na magrivu. Stabla divlje trešnje jače su razvijena, donose više roda po jednom stablu, dugovečnija su i bolje podnose sušu. Osobine koje divlja trešnja prenosi na novu voćku su bujnost i otpornost prema bolestima.

Izvor: agroklub.rs

Odlike zemljišta namenjenog gajenju trešnje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nekoliko poslednjih dana u Srbiji su se beležile niske temperature sa jutarnjim i večernjim mrazevima, koji srećom nisu značajnije ugrozile voće.

U rasadničkoj proizvodnji je kalemljenje pupoljkom (okuliranje, očenje) najviše rasprostranjeno zbog prednosti poput jednostavne tehnike rada, kvalitetnog zarastanja rana i visokog procenta prijema okulanata, kao i velikog učinka.

Iako zvuči kao nešto iz naučnofantastičnog filma, biljka koja je pola krompir, a pola paradajz, mogla bi pomoći da se održi potražnja za hranom.

Najveću trešnju na svetu proizveli su italijanski farmeri, a voćka koja je oborila dosadašnje rekorde "teška" je 33 grama

U belopalanačkom selu Klisura se na površini od preko 36 hektara gaje najsavremenije sorte trešanja koje se plasiraju na domaće i strano tržište.

Osim ploda trešnje i svih njenioh lekovitosti da li znate za lekovitotost peteljki. U nastavku teksta pročitajte o moći peteljki

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета