Припрема и начин складиштења ораха утичу на цену

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Познато је да производни процес игра веома битну улогу код сваког пољопривредног произвођача. Након успешне производње треба закључити успешним пласирањем робе на тржиште. Иако орах има, "стандардно високу цену" јако велики утицај на цену има припрема и начин складиштења ових плодова.

Да би се плодови ораха могли добро и квалитено чувати за дужи период потребно је урадити припреме како би се плодови ораха довели у стање у којем су најбољи за чување. Само добро припремљени плодови могу се чувати дуже, рачунајући да притом не изгубе на квалитету.
Под припремом подразумева се прање плодова, сушење плодова, бељење љуске и након тога могу се оставити на чувнаје.
Најпре се плодови оперу чистом водом како би се одстраниле све примесе које би могле да се одразе на квалитет приликом чувања.

Након прања следи сушење плодова ораха

Чак и код они плодова код којих није извршено прање, чак и плодови квалитетних сорти који већ имају својствену карактеристичну боју без страних примеса по површини љуске, потребно је извршити сушење ораха како би се могли сигурније и дуже чувати. Најбоље је да се плодови разреде на лесама у танком слоју. Лесе не смеју бити изложене сунцу али је потребно обезбедити циркулацију ваздуха, како би се што боље осушили а да не изгубе на квалитету. Такође треба их заштитити од влаге и од магле да не би дошло до пуцања плодова.
Плодови се могу сушити и ако се растуре по поду у просторији намењеној за те сврхе.Дебљина слоја у овом случају не сме бити већа од 7- 10 цм. Код овог начина сушења, плодови се морају чеће промешати. У почетку 2 -3 пута дневно а касније све ређе.

Бељење љуске ораха

Уколико је љуска ораха тамна треба извршити бељење љуске ораха, како би плодови добили светлију боју и били привлачнији за купца.Овај поступак се изводи употребом сумпора или употребом течног хлора. Употреба сумпора је најједноставнији начин за бељење плодова.

Поступак рада

Плодови се ставе у мрежасте вреће и подвргну сумпорном диму. За овај поступа потебно је употребити 40 – 50 грама сумпора на 100килограма плодова ораха. Уколико за то постоји могућност на домаћинству овај поступак се може ефикасно обавити и у сушници типа сушнице за шљиве.

Други поступак је бељење љуске употребом течног хлора. Треба напоменути да је за овај поступак потрено дугогодишње искуство јер постоји опасност од продирањања течности у плод па језгро постаје штетно за употребу.
Чување плодова ораха
За чување плодова ораха најбитнија су хладна, сува и проветрна места.

Плодови се могу чувати:

чување плодова у врећама;
чување плодова у подним складиштима;
чување плодова у хладњачама.
Ораси се најчешће чувају у врећама које су ретког ткања и окачени на месту где има промаје али без присуства влаге.

У складиштима ораси се чувају раширени по поду. Складишта морају имати добро проветравање. Просторија за складиштење треба да је прохладна ,температура у просторији треба да је 4 степена са умереном влажношћу од 60 – 70 %. У оваквим складиштима плодови се могу очувати до следеће бербе.

Чување ораха у хладњачама

Плодови након извесног времена знатно губе на квалитету јер плодови ораха садрже 60 – 70% уља, и баш због тога кад наступе топлији дани може доћи до ужеглости па је из тог разлога много сигурније орахе чувати у хладњачама, где се они а нарочито језгро ораха могу стално држати на ниској температури од 2 степена и оптималној влажности ваздуха од 65%. У овом случају плодови се могу у добром стању одржати 18 – 24 месеци а да не дође до промене у квалитету плода.

 Izvor: agromedia.rs

Припрема и начин складиштења ораха утичу на цену

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Orasi su veoma hranljivo i zdravo voće, a i neizostavni deo poslastica koje volimo. Međutim, nekad nas baš mogu namučiti kada je u pitanju čišćenje od ljuske.

Orasi su veoma hranljivo i zdravo voće, a istraživanja pokazuju da se uspešno mogu koristiti i protiv dijabetesa.

Procene su da u našoj zemlji ima oko dva miliona stabala oraha, a postoje dokazi da se sada pojavila nova štetočina ove voćne vrste poreklom iz centralnih i severnih delova Amerike.

Iako je drveće izvor života, trebalo bi da znamo da neke vrste nikako ne bi trebalo saditi u samom dvorištu. Pojedine vrste prave velike količine ugljen-dioksida koje mogu biti štetne.

Naredna godina u Srbiji mogla bi da bude "najbolja za poljoprivrednike", ocenjuju stručnjaci, a zahvaljujući novim bespovratnim sredstvima za investicije.

Nakon berbe plodove treba oprati čistom vodom i osušiti. Sušenje je korisno i kod plodova koji nisu prani, jer se na taj način orasi mogu duže sušiti.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета