Савети за гајење сибирске ароније

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Постоје три основне врсте ароније: црна аронија – латински назив: А. меланоцарпа, затим црвена – А. арбутифолиа (Л.) Перс. и пурпурна- А. прунифолиа (Марсхалл) Рехдер. Црна аронија која је позната и као Сибирска аронија најзначајнија је и спада у лековито воће.

Перспектива гајења ароније у Србији је добра јер су климатски услови повољни а тржиште ароније у константном развоју што осигурава извесну исплативост.

Гајење ароније није компликовано и узгој и одржавање су слични као и код леске или облачинске вишње. Сибирска Аронија пореклом је из Северне Америке, одакле је пренета у Сибир па даље у Европу. Још су Индијанци знали за њена бројна лековита својства и користили је за исхрану.

Лековитост ароније
Сибирска аронија је један од најјачих антиоксиданаса. Плодови Сибирске ароније садрже фолну киселину, витамине А,Ц (и до десет пута више него у цитрусима) Б2, Б6, Б9, Е и веома редак витамин П, као и елементе: бетакаротен, калијум, калцијум, гвожђе, манган, молибден, јод и фосфор.

Производња сибирске ароније
Пун род ароније очекује се након 5 до 6 година од садње. Један жбун ароније даје принос од 10 до 15 килограма. Сибирска аронија није захтевна по питању земљишта. Успеће и на киселом или алкалном тлу и на било којој надморској висини, али не и на сланом тлу. Већи приноси биће на квалитетном и пропусном земљишту, уз заливање.

Размножавање и пресађивање
Генеративно размножавање семеном: . Семе из плода се опере осуши а затим чува на сувом све до октобра. Тада накваси, поспе по танком папиру и умотау ролне које треба чувати у фрижидеру до марта. У марту се семе сеје у стерилном супстрату а ницање је за око 20 дана. Пикирање је након месец дана и то са размаком од 10 џ 10 цм. Садња следи у лето уз неопходно заливање. Саднице се саде тако да растојање међу редовима у расаднику буде најмање 80цм како би се корови лакше уништавали. Садња се може обавити током јесени или зими али и у рано пролеће.

Други начин размножавања је дељењем бусена ароније. То се постиже старим жбуновима и нагртањем земље око корена. Ожиљавањем изданака и одсецањем од матичног стабла тако добијамо саднице.

Агротехничке мере (ђубрење, прехрана и заштита од болести)
Аронија је отпорна биљка и штеточине је заобилазе. Једино се могу јавити лисне ваши, али ако је бијка здрава, она их се сама ослобађа. У ретким случајевима се прска инсектицидом.
Ароније не захтева интензивне агротехничке мере. За правилан развој, потребно јој је између 500 и 600 мм падавина годишње. Уз обезбеђено наводњавање добијају се стабилни и високи приноси.

Орезивање ароније ће омогућити да добијемо облик жбуна што ће олакшати бербу и омогућити бољи род.

Када је реч о температури, аронија може да поднесе и – 47 степени .

Ђубрење: Ђубрење је потребно само приликом садње – низ редове или у јамице. Можете користити стајњак или минерално НПК ђубриво.

Берба ароније

Прва берба ароније је у трећој години. Ароније почињесатревање у августу када бобице добијају црну боју и дуго трају. Принос по хектару је од 11 до 22 тоне и очекује се током 20 година. Пошто има чврсту покожицу плода, сибирска аронија је погодна за механизовану бербу.

 Izvor:seoski poslovi

Савети за гајење сибирске ароније

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Aronija, poznata i kao sibirska borovnica, poslednjih godina privlači sve više pažnje zbog svojih izuzetnih zdravstvenih svojstava.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета