BELI LUK, KEFIR I KVASAC: Ovo su sjajne namirnice za zaštitu povrća od plamenjače
Foto: Youtube/Printscreen
Prouzrokovači plamenjača smatraju se najdestruktivnijim patogenima u povrtarskoj proizvodnji. U povoljnim uslovima za razvoj štete mogu biti izuzetno velike, a nekada i potpune. Ovo oboljenje može uništiti useve krompira, paradajza ili patlidžana u potpunosti. Neophodna je adekvatna zaštita, a u nastavku saznajte koje prirodne sastojke za to možete i koristiti.
Simptomi plamenjače (lat. Phytophthora infestans) se ispoljavaju na svim nadzemnim delovima biljke, a kod pojedinih vrsta i na podzemnim organima. Na listu, početni znaci bolesti uočavaju se u vidu krupnih, vodenastih pega. U uslovima vlažnog vremena pege dobijaju tamniju boju, a na naličju lista formira se beličasta prevlaka. Razvojem bolesti dolazi do pojave krupnih, lokalnih, nekrotičnih površina koje biljkama daju izgled oštećenja nastalih plamenom. Obično se javlja od maja do septembra, a najčešće u junu i julu. U tom periodu stvaraju se optimalni uslovi za razvoj gljivice i pojavu simptoma. Sa zaraženih biljaka širi se neugodan miris, a ceo usev izgleda kao da je spaljen.
Mere prevencije
Preventivne mere svakako se odnose na izbor otpornijih sorti i hibrida, pravilnog plodoreda, adekvatnih agrotehničkih mera, uništavanje žetvenih ostataka, te korišćenja zdravog sadnog materijala. Pre same setve poželjno je odraditi dezinfekciju semena i krtola koje se koriste. Osim toga, izbor adekvatne lokacije, koja podrazumeva osunčane i prozračne terene, još jedna je preventivna mera protiv nastanka ovog oboljenja. Među preventivnim merama posebno se ističe košenje biljaka krompira pre vađenja krtola. Ove preventivne mere omogućavaju sprečavanje pojave infekcije, ali se ona ovako ne suzbija kada se već jednom pojavi.
Rastvor od kvasca
Ovaj rastvor može da pomogne kod prvih znakova pojave oboljenja. Za rastvor je potrebno 100 grama kvasca rastvoriti u deset litara vode i smesa je spremna za primenu.
Preparat od kefira
Pored običnog mleka, možemo koristiti kefir za pripremu preparata za zaštitu biljaka. Na njega najbolje reaguje paradajz. Sa tretiranjem treba započeti 10-15 dana posle sadnje na stalno mesto i nastaviti prskanje jednom u toku sedmice. Preparat se priprema tako što se jedan litar kefira razblaži sa deset litara vode i ostaviti dva dana. Dobro se izmeša i spreman je za upotrebu.
Rastvor sa belim lukom
Rastvor belog luka ubija spore gljivice. Tretiranje biljaka treba ponavljati svakih 10 do 15 dana u zavisnosti od vremenskih prilika, a rastvor je pogodan i za manje površine u bašti. Potrebno je 100 grama naseckanog belog luka preliti sa čašom vode i ostaviti 24 sata. Nakon toga se procedi i razblaži sa deset litara vode. Ovako pripremljen rastvor je spreman za tretiranje biljaka.
Agroinfo.rs
Komentari
Poštovani, Da li se biljke prskaju ili zalivaju, sa bilo kojom od ovih spremljenih preparata? Unapred hvala na odgovoru, Biljana
Poštovana Biljana, pomenuti preparati se koriste za prskanje biljaka. Srdačan pozdrav, Agroinfo.rs
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Golubovi su često privučeni oblastima koje pružaju lak pristup hrani i skloništu – što na neki način objašnjava zašto žele da ciljaju vašu baštu.
AP Vojvodina od 2021. godine ima potpisano Pismo o namerama o uspostavljanju i razvijanju prijateljskih odnosa sa provincijom Šandong, koja je najveći industrijski proizvođač i jedna od vodećih proizvodnih regija u Kini i koja je zainteresovana za intenziviranje saradnje u toj oblasti, saopštеno jе iz Pokrajinskе vladе.
Veoma brzo, ovaj prirodni antibiotik, sanira posekotine i sprečava infekciju.
Stanovnici Srbije ove jeseni ponovo imaju mnogo problema sa smrdibubama koje koriste svaki otvor na prozoru ili vratima da uđu u kuću.
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета