Без хемије у пластеницима
Свакодневно слушамо или размишљамо о здравијој храни, о односу корисног и штетног у третираним биљкама које су нам свакодневно на трпези. Онда нам на тренутак прође кроз главу идеја о биолошки произведеној храни, било да желимо да је гајимо, тргујемо њоме или користимо у исхрани своје породице. Код већине нас се прича о биолошкој, органској производњи ту и заврши.
Међутим није тако тешко производити храну коју нећемо морати да третирамо хемијским средствима, зато што неће бити ни инфицирана ни нападнута инсектима и штеточинама јер ћемо је бранити док је здрава.
Принцип гајења биљака на органски начин води рачуна о предострожности, превентиви и етици, али и сталној бризи о здрављу човека, биљке, животиње и природне средине, као и складан заједнички живот свих учесника у овом процесу. Огромна разлика је у циљевима органске и конвенционалне производње, јер за разлику од конвенционалне производње у органској није основни циљ продуктивност процеса и профит, већ је циљ да се не загађује животна средина, да се поштује природна еколошка равнотежа и да се користе одрживи извори енергије.
Управо на тај корак, на такву производњу су се одлучили Слађана и Дејан Ђурић из села Грабовац, у предграђу Трстеника, који се годинама баве пластеничком производњом у плодној моравској долини, и који никад не одустају. И после различитих недаћа и огромне штете у поплавама увек су изнова почињали производњу и увек први примењивали различита научна достигнућа у производњи.
Ове године су одлучили да, „за пробу“ - како кажу, поставе клопке са предаторима у два своја пластеника и пропрате производњу, а након тога да овакав начин гајења прошире на целокупну производњу.
Предатори односно различите врсте „корисних буба" живе у малим кесицама и кутијицама које се називају клопке. Те кесице се распоређују широм пластеника и уништавају друге штеточине. Оваква заштита има широку примену код различитих врста салата и других повртарских биљака осим код прадајаза. Поред тога што убија и спречава ширење других инсеката штеточина, она је потпуно нешкодљива за саме биљке.
Њихова производња је смештена на 70 ари површине у више пластеника, и у овом тренутку на целој површини гаје парадајз и паприку, али се два пластеника разликују јер у њима није вршено никакво хемијско третирање.
На укупно 4 ара површине у ова два пластеника се гаји жута паприка, у типу шиље и бабура паприка, и у тим пластеницима су у појединачним кесицама и кутијама постављене две различите културе предатора на одређеном растојању једне од других и то је целокупна заштита.
Вредност ових својеврсних клопки за ова два пластеника је била у противвредности 150 евра и то је било за сада једино улагање у заштиту. Наравно спроводи се свакодневно проветравање, поливање ујутру и увече и прихрана, али од заштитних средстава нису користили ништа друго јер није ни било потрбе.
Ђурићи су изузетно задовољни и кажу да ће сигурно у следећој години да се потруде и да овакву заштиту обезбеде на целој површини под пластеницима, из више разлога, али како нам рече Слађана: „Нити ћемо ми да се трујемо док радимо у пластенику и производимо, нити ћете ви да се трујете кад једете и припремате поврће...“ У томе је суштина, да заиста треба свако у свом домену да води рачуна о околини, природној средини и свим чиниоцима у производњи.
Ђурићи још додају да имају стабилно тржиште, да сву робу дају на велико и да су задовољни ценом, као и да никада нису своју робу продавали на пијаци, јер некако њихово је да произведу и да се потруде да то што произведу буде квалитетно, свеже и здраво.
И биљке произведене органским путем треба нахранити и за те намене се користе искључиво природна, еколошка, органска и микробиолошка ђубрива, или природна минерална ђубрива, као и биолошке методе заштите биља и обраде земљишта, а терапијске и куративне методе се своде само на неопходне.
Органска производња има своје место у крајевима који се баве озбиљно туризмом, али је изузетно корисна за природну средину, као и за очување здравља купаца и произвођача.
Спроводити биолошку производњу поврћа у пластеничкој производњи је нешто лакше него у производњи на отвореном, зато што ту нема негативног утицаја фактора спољашње средине на гајене биљке, појава штеточина је сведена на минимум, и може да се реализује већи број турнуса током године, а свака биљка из различите групе гајења поседује различиту осетљивост на болести и штеточине.
Agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Samo jedna biljka može potpuno da vam promeni tok dana.
Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.
Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).
Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета