Iskoristite opalo lišće i vratite ga prirodi

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Šta učiniti s baštenskim otpadom? Pretvorite ga u kompost i vratite ga dogodine prirodi kao đubrivo ili ga spalite, pošto pepelom može da se prihranjuje ukrasno bilje i voćke.

U kompost možete da stavite sve organske kućne otpatke, prihranjivanje kompostom čini tlo rastresitijim, a biljke zdravijim i otpornijim. U kompost ne smete dodavati đubre koje se ne razlaže - plastiku, kamen, staklo, deterdžente, ulja, otrove, stare lekove i sl. - niti korov sa koga se osipa seme ili bolesne biljke. Smete da stavite ostatke od čaja i kafe, ljuske jajeta, korov pre cvetanja, ostatke voća i povrća, vlažnu travu, lišće, kosu, perje, životinjski izmet, usitnjeno granje, pepeo, pa čak i vlažan papir. Na zemlju položite sloj lišća ili slame i na to 20 cm debeo sloj otpadaka. Zatim naspite 10 cm zemlje i tako slažite naizmenično. 

Kompost nemojte da odlažete u rupu iskopanu u zemlji, jer bez vazduha otpaci trunu i šire smrad. Otpatke koje privlače životinje pokrijte slojem zemlje. Travu dodajte u tankim slojevima da ne počne da truli. Kompostnu gomilu povremeno zalivajte mlakom vodom. Razvoj glista koje su vrlo važne za stvaranje humusa podstiču ljuske luka i talog od kafe. 

Posle mesec dana hrpu preokrenite da se provetri, ali ne po previše hladnom vremenu jer velike razlike u temperaturi štete bakterijama koje vode proces razgradnje. Tokom zrenja kompostnu gomilu treba okretati dva-tri puta. Da se hrpa ne bi ukiselila, dodajte kreč - na kvadratni metar komposta ide 10-15 kg kreča. Kompost zri od šest do 18 meseci, što zavisi od sastava. Teže se raspada piljevina, perje, kosti, drvenasti delovi biljaka, a raspadanje podstiču stajsko i mineralno đubrivo. Kada se završe procesi razgradnje organske materije, dobićete zreo i kvalitetan humus, kojim možete da đubrite vrt u svako doba godine bez bojazni da ćete pogrešiti u količini. Pre upotrebe kompost prosejte kroz grubo sito i posipajte po površini zemlje ili ga plitko ukopajte.

Izvor:blic.rs

Iskoristite opalo lišće i vratite ga prirodi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opalo lišće ispod drveća je vredan biološki materijal za pravljenje komposta. Ako je zaraženo, napraviće više štete nego koristi i treba ga ukloniti.

Novi model upravljanja otpadom zasnovan na održivom razvoju i cirkularnoj ekonomiji realizovaće se u Gornjem Milanovcu saradnjom lokalnog javno-komunalnog preduzeća sa kompanijom „Novamont“ i JKP „Kontarina“ iz Italije, objavila je PKS.

Pravljenje domaćeg komposta je lak zadatak, ako znate šta možete da stavite u kompostnu gomilu, a šta ne. Danas rešavamo dilemu na temu piljevine.

Papirni ubrusi prisutni su gotovo u svakoj kući. Često se postavlja pitanje da li može da se reciklira u kompostu ili, ipak, mora da se baci u kantu za smeće. Evo i odgovora.

U bašti uvek ima posla, a ovo je podsetnik na šta treba obratiti pažnju tokom maja.

Prvo kompostno polje u Srbiji i postrojenje za tretman zelenog otpada sakupljenog sa javnih površina, koje se nalazi u okviru JKP „Gradsko zelenilo“ u Novom Sadu, pravi je primer cirkularne ekonomije, istakao je prilikom obilaska gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета