KESTENOV MOLJAC: Karakteristike štetočine i mere suzbijanja
Foto: Youtube/Printscreen
Kestenov moljac je invazivna vrsta preklom sa Balkana i predstavlja najznačajniju štetočinu divljeg kestena u parkovima. U nastavku teksta saznajte o karakteristikama štetočine i mogućnostima njenog suzbijanja.
Larve kestenovog moljca (lat. Cameraria ohridella) stvaraju mine s gornje strane listova, gde je pojeden parenhim. Time se smanjuje asimilaciona površina. Ovaj moljac iz godine u godinu prouzrokuje preranu defolijaciju kestenovih stabala. Osim što mine smanjuju asimilacionu površinu listova, prouzrokuju i smanjenje estetske funkcije kestenovih stabala koje su jedno od čestih i cenjenih ukrasnih stabala.
Štetočina ima 3-4 međusobno preklapajuće generacije godišnje. Zbog toga su imaga u prirodi prisutna od sredine aprila do kraja oktobra. Prezimljava u stadijumu lutke u minama na opalom lišću. Na proleće, imaga se pojavljuju početkom maja. Ženke polažu pojedinačna jaja na gornjoj strani lista divljeg kestena, u blizini nerava. Jedna ženka položi preko 80 jaja. Jaja leptira toliko su minijaturna da ih je gotovo nemoguće primetiti golim okom.
Larve buše kanale koji mogu da budu dugački i do 4cm. U slučaju jakih napada, pojedinačni list može biti oštećen mnogobrojnim kanalima što najčešće kao rezultat ima njegovo potpuno sušenje i prerano opadanje. U težim slučajevima može doći i do drugog cvetanja krajem leta.
Rubovi kanala larve lisnog minera i njene izlučevine jasno se prepoznaju gledanjem listova prema svetlu. Po ovoj karakteristici se razlikuje od štete koju izazivaju gljiva Guignardia aesculi, uzročnik antraknoze i „neparazitna plamenjača“ (koja je tipična fiziopatija divljeg kestena koja nastaje zbog vodenog stresa i atmosferskog zagađenja).
Da bi se ograničila zaraza u proleće, od osnovne je važnosti skupljanje i uništavanje lišća koje je palo na zemlju u jesen, jer se na njemu nalaze lutke. U cilju ograničavanja populacije ovog insekta minera preporučuje se periodično odnošenje i uništavanje opalog lišća i tokom letnjeg perioda. Imaga, koja su se tek iščaurila iz lutki, skupljaju se u velikom broju na stablu i mogu biti uništavani tretiranjem samog stabla kontaktnim insekticidima. Let odraslih jedinki može biti smanjen upotrebom klopki sa lepkom sa specifičnim feromonom. U slučaju kad su kanali dostigli određenu dužinu, moguća je upotreba endoterapijskih preparata koji mogu dopreti do larvi unutar listova, ili injekcija sistemskih preparata, posebno registrovanih za ovu upotrebu, koja se ubada u deblo, prema propisanim dozama.
Da bi se izbegao uticaj insekticida na oprašivanje, apsolutno bi trebalo izbeći endoterapijski tretman za vreme cvetanja. Trebalo bi delovati tek kada otpadnu latice i pošto se obavi kontrola prisutnosti insekata pomoću feromonskih klopki.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja
Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.
Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
Kupus je veoma zdrav i pun vitamina, ali da bi uspeo u bašti nije samo potrebno brinuti o njegovom uzgoju, već je vrlo važan njegov položaj u odnosu na ostale zasejane kulture, odnosno, važno je koje ga biljke okružuju.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета