Treća generacija jabukinog smotavca, neophodna zaštita zasada od štetočina i patogena
Foto: Unsplash
U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi jabuke u našoj zemlji se nalaze u različitim fazama razvoja plodova i sazrevanja. Na području Srbije registruje se aktivnost treće generacije jabukinog smotavca, pa je neophodna zaštita.
U regionima Jagodine, Kikinde, Kragujevca, Kraljeva, Mladenovca, Niša, Novog Sada, Pančeva, Rume i Sente započelo je piljenje larvi jabukinog smotavca (Carpocapsa pomonella). U ostalim regionima ovaj biološki događaj se očekuje za 3-7 dana.
Takođe, u pojedinim zasadima jabuka registruje se prisustvo grinja: običnog paučinara (Tetranychus urticae) i crvene voćne grinje (Panonychus ulmi). Vremenski uslovi u kojima se trenutno odvija proizvodnja i koji su pred nama veoma su povoljni za razvoj ovih štetočina.
Sa ciljem sprečavanja ubušivanja larvi jabukinog smotavca u plodove i nastanka šteta usled ishrane grinja, proizvođačima se preporučuje primena insekticida Voliam targo 063 SC (a.m. hlornatraniliprol+abamectin) 0,075-0,11%, karenca 14 dana.
U zasadima gde se ne utvrdi prisustvo grinja, a kod ranog sortimenta, za suzbijanje jabukinog smotavca je moguća primena nekog od sledećih insekticida sa kratkom karencom:
– Exirel (a.m. cijantraniliprol) 0,06%, karenca 14 dana
– Avaunt 15 EC, Top gun (a.m. indoksakarb) 0,5 l/ha, karenca 7 dana
– Affirm opti, Mayor, Triton, Ema (a.m. emamektin benzoate) 0,25-0,3%, karenca 7 dana
U fazama sazrevanja plodova jabuku treba zaštititi od skladišnih bolesti (čađave krastavosti plodova – Venturia inaequalis, smeđe ili mrke truleži plodova – Monilinia fructigena, gorke truleži plodova – Colletotrichum gloeosporioides, meke truleži plodova – Penicillium spp. i drugih.
Sa ciljem zaštite plodova od skladišnih patogena kod sorti koje se nalaze u fazama sazrevanja, preporučuje se primena nekog od navedenih fungicida:
– Zato 50 WG (a.m. trifloksistrobin) 150 g/ha, karenca 14 dana
– Luna experience (a.m. tebukonazol+fluopiram) 0,075%, karenca 14 dana
– Bellis (a.m. boskalid+piraklostrobin) 0,8 kg/ha, karenca 7 dana
U zasadima u kojima je berba u toku ili se uskoro očekuje, ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Direktor zadruge jabuka Voćar iz Slankamena Nikola Kotarac rekao je danas da je rod ove godine manji za oko 40%.
Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja
Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.
Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета