Uništavanje rovca u povrtarskoj proizvodnji

foto: pixabay

foto: pixabay

Za razliku od ribolova gde ima pozitivnu ulogu, rovac u povrtarstvu nanosi velike štete i mora se suzbijati korišćenjem geocida

Zemljišne štetočine predstavljaju čitav niz vrsti insekata koje deo svog životnog ciklusa ili ceo ciklus provode ispod površine zemlje. U toj fazi mogu napraviti velike štete na poljoprivrednim kulturama. Dva glavna stadijuma na koje treba obratiti pažnju su larveni stadijum, pre svega, ali i odrasli insekti koji su prisutni u manjoj meri.

Štetni insekti prdstavljaju jedan od bitnih faktora koji utiču na kvalitetet poljoprivrednih proizvoda. Broj vrsta insekata i načini njihovog delovanja su skoro nesagledivih razmera. Delovanje insekata u velikoj meri vezano je za sezonu aktivne vegetacije, odnosno za topliji deo godine. Ovo pravilo važi za većinu štetnih insekata, ali ima nekih štetočina koji su aktivni i tokom hladnijeg perioda.

Rovac je štetni insekt koji tokom svog životnog ciklusa može stvoriti probleme u poljoprivrednoj proizvodnji, tako velike da se nekada naknadno ne mogu neutralisati. Spada u organizme koji se hrane biljnim delovima, korenovima i podzemnim stablima, krtolama ali i mladim izdancima.

Problemi se javljaju naročito tokom sušnog perioda, kada u nedostatku vlage i hrane, ovi insekti nanose velike štete na biljkama. Takođe, potrebno je imati u vidu i da se kretanje ovih šteočina vezuje za zemljišta bogata humusom, a naročito ako se doda veća količina stajnjaka. Uzgoreli stajnjak ima osobinu da stvori džepove u zemljištu i time omogućava nakupljanje rovaca i njihovo razmnožavanje. Ukoliko se na parceli lageruju veće kloličine stajnjaka i čuvaju tokom zime i leta, onda je to izvor za širenje ovih štetočina. Najzad, malčiranje, kao i izostanak jesenje obrade utiču na povećanje broja rovaca.

Suzbijanje ova vrste štetočina se svodi na korišćenje geocida. To su insekticidi koji su namenjeni za upotrebu u zemllištu. Mogu se nanositi prskanjem ili se mogu primenjivati mešanjem sa zemljištem.

Prskanje se svodi na tečne insekticide koji se rastvaraju sa vodom i prskaju posle setve a pre nicanja. Mogu koristiti i u pred setvenoj pripremi ali i tokom vegetacije, pri čemu se mora voditi računa o karenci obzirom da su ovakvi pesticidi po pravilu jaki i delotvorni.

Mešanje sa zemljom se najčešce koristi kao priprema za setvu. U ovom slučaju koriste se granulast geocidi, koji se posipaju po površini parcele i zatim se inkorporiraju u zemlju, freziranjem ili plitkim prekopavanjem. Lokalno tretiranje ovim sredstvima podrazumeva dodavanje, odnsno, posipanje u setvene redove ili u sadne jame.

U oba slučaja preparat ostaje prisutan oko 3 ili 4 nedelje u zemlji i deluje u kritičnom periodu razvoja biljke,.

Ovakvi insekticidi mogu biti sa različitim svojstvima, bilo da je nosač aktivne materije kukuruzna krupica ili talkni prah. Zato je i način delovanja trenutan ili odložen.

Najzad treba konstatovati da se uspešna setva i gajenje krompira, mrkve, cvekle i sl.  teško može obaviti bez zaštite od rovaca, ali i grčica, gundelja, žičara i drugih zemljišnih štetočina.

 

Izvor:agromedia.rs

Uništavanje rovca u povrtarskoj proizvodnji

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета