Drevne i netaknute bukove šume Srbije

foto: pixabay
Lokaliteti bukove šume tri Nacionalna parka Srbije nominovani da postanu deo dobra svetske prirodne baštine
Prema navodima iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije naše šume su u nominaciji kao deo dobra svetske prirodne baštine pod nazivom : ”Drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope“.
Evropa je jedini kontinent na kojem rastu i dominiraju čiste i mešovite šume bukve. Prekogranično dobro ”Drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope“ čini gotovo 80 bukovih šuma u 12 evropskih država, i to: Ukrajina, Slovačka, Nemačka, Belgija, Španija, Italija, Slovenija, Austrija, Rumunija, Bugarska, Hrvatska i Albanija. Njihova zaštita neophodna je kako bi se ekosistem bukovih šuma očuvao za buduće generacije, Jedan je od najznačajnijih listopadnih šumskih ekosistema severne hemisfere i svakako je najznačajniji za evropski kontinent za koji je i endemičan.
Ove godine u nominaciji za proširenje učestvuje 10 zemalja, i to: Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija, Švajcarska, Češka, Poljska, Slovačka, Italija i Francuska. Ukupno uzevši, iz ovih zemalja predlaže se dodavanje 30 novih rezervata bukovih šuma za upisivanje u okviru ovog prekograničnog dobra.
Nominovani bukovi rezervati koji su većim delom obrasli očuvanim mešovitim bukovim šumama. nalaze se u tri nacionalna parka u Srbiji, i to:
- Nacionalni park "Fruška gora“ sa lokalitetima u režimu zaštite prvog stepena "Papratski do“ i "Ravne“;
- Nacionalni park "Tara“ sa lokalitetima u režimu zaštite prvog stepena "Zvezda“ i "Klisura Rače“ i
- Nacionalni park "Kopaonik“ sa lokalitetom u režimu zaštite prvog stepena "Kozje stene“.
Iz Zavoda za zaštitu prirode ističu da su status rezervata prirode u Srbiji prve dobile upravo bukove šume kao naši najzastupljeniji šumski ekosistemi, koji su ostali očuvani i netaknuti u prašumskom obliku i bili dosta izučavani zbog svoje očuvanosti, retkosti i bogatstva. Za prvo zaštićeno prirodno dobro u Srbiji, joč 1948. godine, proglašen je Strogi prirodni rezervat "Zeleničje“ u kome je zastupljena netaknuta bukova šuma sa lovor-višnjom. Taj rezervat nalazi se u jugoistočnoj Srbiji u Jablaničkom okrugu, u blizini mesta Crna Trava.
Izvor: agronews.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti
Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći
Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.
Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.
U Evropi se godišnje proda 10,5 miliona tona hrane za kućne ljubimce, a sve više proizvođača iz Srbije vidi svoju šansu da se oproba u ovom biznisu i osmišljava nove proizvode za ovo tržište koje ubrzano raste.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će od naredne godine uvesti prijavljivanje za podsticaje po osnovu javnih poziva u cilju skraćivanja postupka obrade zahteva i brže isplate sredstava.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета