Cenkanje za cenu maline: Početna cena 350 dinara

pixabey

pixabey

Kao i svake godine, i ove se sa malinama krenulo s pričom o ceni bez koje će se „krčiti zasadi“

Licitacija sa cenom malina „bez koje nema opstanka“ u medijima jasan je znak i onima neupućenima u pitanja agrara i ekonomike poljoprivrede da su jun i sezona otkupa na pragu.
Za ovu godinu ova saga, koja se ranije rasplamtavala i do nivoa blokade puteva, krenula je sa cenom maline od 350 dinara po kilogramu. Ova cena ima „tendenciju rasta“ ali je minimalna i predstavlja „socijalnu kategoriju“, smatra predsednik Udruženja malinara Vilamet iz Arilja, Mileta Pilčević.

On je rekao da bi uz taj iznos proizvodnja jedva opstala i da malinari onda ne bi morali da gase višedecenijske zasade.

Reagujući na izjavu agroanalitičara Gorana Đakovića da zahtev malinara da otkupna cena maline bude 350 dinara za kilogram u ovom trenutku nije realan, Pilčević je rekao da se tako dovodi u pitanje proizvodnja maline od koje direktno i indirektno živi oko 500.000 ljudi.

On je pozvao agroanalitičare da dođu u Arilje i da ih upute kako da proizvode nešto ispod cene koštanja.

Predsednik udruženja Vilamet navodi i da je neistinita izjava o tome da je ovogodišnji rod prosečan, zato što je, kako kaže, već prepolovljen od mraza i snega.

– Nije istina ni to da na otkupnu cenu od 350 dinara po kilogramu hladnjačari neće imati zaradu, jer ako odete u DIS market kupićete kilogram maline za 1.600 dinara – naveo je Pilčević.

Đaković je izjavio ranije da je trenutno prosečna cena sa kojom se trguje sa smrznutom malinom oko tri evra.

– Znači, ako imamo u vidu da je zahtev malinara tri evra za kilogram ovog voća, gde su tu onda hladnjačari, gde su transportni troškovi i sve ostalo – zapitao je Đaković i dodao da će malinari sigurno biti nezadovoljni tom njegovom izjavom.

 

Agroinfo.rs

Cenkanje za cenu maline: Početna cena 350 dinara

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Vlada Srbije odlučila je danas da će hladnjačari, koji nisu prodali prošlogodišnji rod maline, a imaju robu na zalihama, moći da uzmu kredit u Poštanskoj štedionici, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede.

Problemi u malinarstvu prisutni su u celom regionu. U hladnjačama u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji i dalje su uskladištene velike količine neprodatog voća iz prošle berbe. Na svim tržištima otkupljivači nezvanično najavljuju znatno nižu cenu od prošlogodišnje, ali s tačnim iznosom još niko ne izlazi.

Prošle godine otkupna cena maline zabeležila je rekord. Međutim, mnogo je proizvođača koji nisu uspeli da naplate potraživanja. Hiljade tona maline još uvek u hladnjačama.

Poljoprivrednici su u svojim zasadima, berba protiče bez protesta proizvođača "crvenog zlata", ali razlike u otkupnim cenama mogle bi srušiti sadašnji mir između seljaka i otkupljivača.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета