Araukana živina koja je napravljena da se ističe
Foto: Pixabay.com
Araukana, razlog popularnosti ove živine jeste što polažu jaja svetlo zelene boje po čemu je u narodu poznata pod nazivom „uskršnja kokoš“.Veoma samouverena rasa kokoši, blagog temperamenta, koja poreklo vodi iz Čilea.
Ime je dobila po južno američkom indijanskom plemenu, nastala je verovatno slučajnim ukrštanjem tamošnje živine, a u Evropu su je krajem 19. veka doneli španski moreplovci sa svojih putovanja po Južnoj Americi.
Araukana nije jedinstvena samo zbog boje jajeta, takođe ima jedinstvene fizičke karakteristike koje nedostaju mnogim popularnim pasminama. Ona ima uspravan stav i podseća na neke vrste divljači. Leđa su takva da joj daju držanje po kome je poznata. Glava je naglašeno prekrivena komičnim perjem koje strči iz obraza takozvanim Tuffs, raste ispod nabora kože, ispod ušiju i može se držati poput brkova nekog gospodina. Takođe prepoznatljive su po tome što su bez repa, odnosno samo im nedostaju dugačka perja koje imaju druge rase kokoši. Ova karakteristika doprinosi izgledu uspravnog držanja.
Petlovi dostižu težinu od 2 kg do 2,5 kg, a kokoške od 1,5 kg do 1,7 kg. U odnosu na kokoške petlovi imaju snažnije šape i kljun. Već nakon šest meseci koke počinju da polažu jaja. Tokom cele godine, kokoš može proizvesti oko 180 jaja težine između 50 i 70 grama. Naučnici nisu mogli da daju mišljenje zašto je ljuska obojena, neki su pretpostavili da su kokoši ukrštane sa divljim fazanom, zbog čega je došlo do retke mutacije i jaja su dobila određenu boju. Ova činjenica nije naučno potvrđena, pa su istraživači skloni verovanju da jajovod sadrži portopotfirin, pigment koji može da oboji jaja.
Evo pet razloga zbog kojih se Araukane vole:
1. Aktivne, bučne i prirodno radoznale kokoši Araukane su rođeni slobodnjaci, i veoma vole da istražuju svoje dvorište. Ove avanturističke dame vole da kljucaju gomile poslastica koje za njih predstavljaju švedski sto, zatim žitarice, insekte, crve i sva ostala čuda koja im je priroda ponudila. Ukoliko odlučite da ih imate u svom dvorištu potrebno je osigurati im dovoljno prostora za smještaj njihovih dalekosežnih znatiželjnih umova i tijela.
2. Zelena jaja. Ove koke su umetnice avangarde kada je u pitanju odlaganje jaja. Iako neke pasmine Araukana mogu polagati jaja koja se kreću od plave, plavozelene do maslinaste boje, na kraju dana ove koke će proizvesti čitav spektar ovih boja. U proseku polažu između 150 do 180 jaja godišnje. Neki smatraju da ova jaja sadrže manje holesterola, dok naučnici to osporavaju.
3. Jedna vrlo zanimljiva stvar jeste da izleženi pilići brže rastu i postaju polno zreli ranije u odnosu na ostale rase.
4. Araukane su neverovatno ljubazne, energične i radoznale.
5. Relativno lako izdržavaju hladne zime i topla ljeta. Osim toga atletski su nastrojene i samouverene ptice koje vole da istražuju prirodu.
Izvor:seljak.me
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.
Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.
Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.
Dok evropske zemlje uveliko donose zakone kojima će se u potpunosti zabraniti kavezni uzgoj kokošaka nosilja, sprski farmeri ne znaju kakve im propise država priprema. U slučaju da i naša zemlja usvoji EU praksu, živinari će morati da pređu na druge sisteme ili će pak stavljati katance na farme.
Specifičan način gajenja piladi podrazumeva korišćenje različitih tinktura i lekovitih trava koje se koriste u ishrani i koje obezbeđuju mnogo ukusnije i prirodnije meso živine. Ovaj način gajenja koji se kod nas sprovodi je jedinstven u svetu.
Jedna porodica iz Zrenjanina je započela interesantan biznis odgajanja neobične ptice australijskog porekla čija jaja mogu koštati i do 100 evra. U nastavku teksta saznajte o čemu se radi i kako i vi možete pokrenuti ovakav posao.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета