MEDITERANSKO HAJ TEK PILE: Specifičan način gajenja živine koji postoji samo kod nas

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Specifičan način gajenja piladi podrazumeva korišćenje različitih tinktura i lekovitih trava koje se koriste u ishrani i koje obezbeđuju mnogo ukusnije i prirodnije meso živine. Ovaj način gajenja koji se kod nas sprovodi je jedinstven u svetu.

Naime, prvi turnus piladi koja su hranjena na poseban način je uzgojen u Crnoj Gori. Porodica Stankvić koja sprovodi ovaj nesvakidašnji način uzgajanja piladi funkcioniše na relaciji Srbija - Crna Gora i ovo specifično uzgojeno pile je nazvala 'Mediteransko haj tek pile'.

Ova porodica je imala kontakt sa nekim naučnicima iz Rusije koji životinje leče bijkama, pa su i oni sami rešili da počnu da koriste lekovito bilje za lečenje, a potom i ishranu piladi tako što su usavršili biljnu recepturu koja omogućava piladima da budu zdrava bez dodavanja bilo kakvih antibiotika i hemije. Napici koje daju živini sadrže probiotik izolovan iz tartufa. U pitanju je tečni probiotik, takozvani živi probiotik koji se tokom rasta hrani lekovitim travama, a utiče na zdravlje životinja čim ga unesu u sebe jer u sebi sadrži zapis trava na kojima je odrastao kao što su crni kim, žalfija i slično, pa su antibiotici nepotrebni.

Iz ove porodice objašnjavaju da probiotik ubrzava metabolizam kod pilića, blagotvorno utiče na njihovo zdravstveno stanje, a daje im se tokom celog života. Osim toga, živina pije i napitak od mešavine mediteranskog bilja poput žalfije, ruzmarina i drugog mediteranskog bilja. Odatle i naziv 'Mediteransko pile'. Svakako, pored ovih napitaka, pilići se hrane i zdravom hranom za živinu. Cilj ove proizvodnje jeste i da se laboratorijskim analizama dobiju konkretni podaci da u pilićima nema nikakve hemije te da se kao takvi plasiraju na tržište.

Ukus mesa i cena

Proizvođači i oni koji konzumiraju ovo meso tvrde da ima posebnu slast i mekoću i da nema teškog mirisa koncentrata koji je često uobičajen za pileće meso. Takođe, logično je da je cena ovog mesa viša u odnosu na standardno uzgajanu pilad, pa je ona 690 dinara po kilogramu, a specifično je i to što se ovi pilići prodaju isključivo celi. Da bi dostigli masu 2,2-2,4 kilograma, ove piliće je potrebno uzgajati u proseku osam do devet nedelja. Još jedan kuriozitet je što ovakav način gajenja ne postoji nigde u svetu.

Agroinfo.rs

MEDITERANSKO HAJ TEK PILE: Specifičan način gajenja živine koji postoji samo kod nas

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi hoće domaća jaja...ali kada treba da se plati onda je skupo.

Od aprila 2021. do aprila 2022. cena mesa je porasla za 19,5 %. Meso je zato za mnoge postalo luksuz.

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Pogledajte neke od najzanimljivijih činjenica o životinjama koje možda niste znali:

Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета