Болести јапанске препелице

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Значај превентивних мера у савременој производњи је један од битних услова за даљи развој вештачког гајења јапанске препелице. Уобичајено је да се под појмом превентивне заштите подразумева благбвремена интервенција, како се болест не би појавила.

Коришћење разних медицинских метода и средстава допринело је здрављу препелица, а самим тим постигнута је продуктивност и економичност у производњи.

У специјализованој производњи, поготово када се ради о индустријском гајењу, превентива и то она зоотехничког карактера има примарно, док куратива све више секундарно значење.

Није ни потребно много говорити о томе да одређени видови производње захтевају и одређени начин исхране, што значи, тачно утврђене односе хранљивих материја у смешама или оброцима. То је од посебног значаја када је у питању специјализована производња, код које недостатак било којег фактора, па и у најмањој мери, доводи до опадања производње и поремећаја здравља. У том случају превентива је озбиљно угрожена, било због квалитета смеша или при набавци хране, јер често се више води рачуна о цени, а мање о квалитету.



Због тога се не треба чудити иојавама различитих поремећаја (канибализам, пероза, хиповитаминоза и др.) , које могу директно или индиректно нанети веће штете, него болести изазване микроорганизмима или паразитима (куга, колера, кокцидиоза). Врло често неисправна храна може бити извор заразе, па је због тога потребна контрола хране, јер нема сумње да добра храна обезбеђује основне потребе и захтеве организма и значајна је превентива различитим обољењима.

Према томе, у интензивној производњи не може се замислити успешна борба са поменутим болестима, ако основни услови смештаја (температура, влага, вентилација и други) нису адекватно решени. Превентива мора да има примарно, док куратива секундарно значење. Јапанска препелица је доста отпорна на многе болести, али може у одређеним неповољним или другим условима постати осетљива на многобројне болести, понекад са великом смртношћу.

Izvor:seoski poslovi

Болести јапанске препелице

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Republike Srbije u aprilu ove godine naložila je nadležnim ministarstvima preduzimanje mera za iskorenjivanje stradanja divljih ptica. Prema podacima, najugroženije vrste su grlice i prepelice.

Kokošija kuga je vrlo teško zarazno oboljenje od koga, pored domaćuh životinja, oboljevaju fazani, jarebice i prepelice.

Prepelica je iz godine u godinu sve popularnija divljač među našim lovcima, posebno mlađim i pravim lovcima.

После 24 часа пошто су се пилићи излегли, потпуно осушени преносе се у топле батерије или у импровизоване, одговарајуће објекте. Млади, који су стари једва 20 – 24 часа, сувише су слаби да буду препуштени сами себи и поред тога што су живахни и витални.

Препелице су као сва жива бића подложна разним заразним обољењима. У циљу њиховог спречавања предузимају се превентивне мере. Све превентивне мере у току процеса гајења јапанских препелица своде се на хигијенско држање и гајење.

Гајење јапанских препелица може били леп хоби или задовољство, али може бити веома рентабилно, посебно у великим јатима.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета