Исхрана подмлатка и кока носиља за производњу јаја за потрошњу
Foto:Pixabay
Исхраном кокоши морају се задовољити њихове потребе за енергијом, протеинима, минералима, витаминима и још неким неопходним материјама, како би кокоши одржале своје тело, обезбедило његов пораст и, што је за произвођача најважније носиле јаја.
Наука о исхрани домаћих животиња, која је у задњим деценијама достигла завидан ниво при састављању најповољнијих смеша за носиље нормира скоро 40 различитих састојака, и то према хибриду, узрасту носиља, потрошњи хране и условима средине у којој се кокоши налазе.
Фабричке смеше – Савремене фабрике сточне хране располажу најмодернијом технолошком опремом, аутоматизованом и компјутеризованом да успешно произведе најбоље и најпотпуније комплетне смеше за исхрану кокоши носиља, са свим потребним састојцима у траженим количинама и у најповољнијем односу.
За подмладак се најчешће производе три смеше: прва смеша за узраст 0 до 3 недеље, друга смеша за узраст 3 до 10 недеља и трећа смеша за узраст 10 до 17 недеља.
И за носиље се производе три смеше: прва смеша за највећу носивост и узраст кокоши до 40 недеља са 17 до 18% сирових протеина и 2800 кса1 МЕ/к§; друга смеша за средњу носивост и узраст кокоши од 40 до 60 недеља са 16 до 17% сирових протеина и 2775 кса1 МЕ/кг; трећа смеша за мању носивост и узраст кокоши већи од 60 недеља са 15 до 16% сирових протеина и 2750 кса1 МЕ/кг.
Свака селекцијска организација која производи хибридне носиље у упутству за њихово коришћење даје и одговарајуће нормативе за њихову исхрану (врста, састав и количине смеша). Свакако да је најприкладније да се одгајивач придржава ових упутстава и да од фабрике сточне хране набавља смешу која је са њима у складу. Смешу треба набављати од неке познате и реномиране фабрике. Сада постоји и велики број малих приватних мешаоница сточне хране, које храну нуде и по нижим ценама, али се у таквом случају набавци хране мора прићи уз све могућне мере опреза, нарочито при првим набавкама.
Фабричке смеше имају каткада и значајан недостатак: прилично су скупе и не обезбеђују економичну производњу јаја за потрошњу.
Фабричке предсмеше и сопствена хранива – Да би трошкове хране свео на мању меру (у трошковима произврдње јаја за потрошњу храна чини 50 до 60% укупних трошкова) , произвођач понекад набавља тзв. суперконцентрат и меша га са хранивима које сам производи или их у околини набавља по нижој цени. Упутства за правилну употребу суперконцентрата произвођач јаја за потрошњу добија од фабрике која га производи.
Сопствене смеше – Понекад произвођач јаја за потрошњу има лоша искуства са фабричким смешама и суперконцентратима, па се опредељује да сам прави смеше за своје носиље. Храну меша ручно ( „лопатањем”) , неком мешалицом домаће израде (на бази металног или картонског бурета) , ме шалицом за бетон или посебном мешалицом за сточну храну. Иако се састав најекономичније смеше израчунава помоћу посебног програма, а на основу расположивих података о, хранивима, њиховом саставу и ценама, то има своју цену и оправдано је само у случају великих количина хране.
Зато произвођач често користи „најбоље”, „сигурне” и „проверене” формуле, које је добио од познаника или са којима има повољна искуства. Уз наглашавања да такве формуле не постоје, јер се елементи за састављање оптималних смеша свакодневно мењају.
Сопствена хранива – Произвођачи јаја за потрошњу са малим јатима често нуде јаја посебног квалитета, тј. јаја од кокоши које нису храњене концентратима, како би задовољили купце који траже тзв. домаћа, природна јаја.
Izvor:seoski poslovi
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).
Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.
Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.
Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.
Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.
Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета