Системи за појење кока носиља

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Уређаји за напајање – Постоји више типова појилица за напајања подмлатка.

Сваки тип појилице мора да задовољи ове услове: вода не сме да се расипа; дубока је, тупих рубова, висина се подешава према узрасту пилића; висина нивоа воде у појилицама око 2 см да пилићи лако пију; од материјала су који се лако чисти и дезинфикује; не сме да у њих пада нечистоћа или да се пилићи пењу по њима, и да су економичне (минималан захтев за радном снагом).

У првим данима одгоја пилића потребна је за 75 пилића мала стаклена или пластична појилица, капацитета 3 – 7 1. Касније, пилићи се напајају из аутоматских висећих или проточних појилица.

Аутоматска висећа округла пластична појилица, обима 100 см, користи се за 75 – 100 кокица. Гуменим или пластичним цревом појллица је везана за водоводну мрежу.

Вода улази преко вентила, који се затвара на потисак (маса воде у појилици аутоматски искључује прилив воде). Појилица виси о ужету на којем је осигурач за подешавање висине од пода .

Проточне појилице су у облику подужних валова и са капаљкама (нипл). Најједноставнији тип проточне појилице су подужни валови, са појидбеним простором од 2, 5 дужинска см по кокици на крају одгоја. Овај тип појилице се све мање користи из два разлога: мора се заштити жицом с горње стране да се јединке не пењу и не загађују воду, и троши се доста воде. Зато се, у одгоју подмлатка, из хигијенског (потпуна исправност воде) и економског разлога (мала потрошња воде) , све више користи појилица са капаљкама. Појилицу, непосредно повезану за водоводну инсталацију, представ ља дугачка цев, која на доњем крају има уграђене капаљке (неки типови са заштитним судовима да се не би влажила простирка) , а с горње стране цеви је уређај за подешавање висине према узрасту пилића. Технолошки норматив за овај систем напајања је 8 јединки/1 капаљку .

Постоје различити системи развода воде у објекту али углавном вода дотиче у појилице из једног резервоара, који снижава притисак воде, темперира воду и служи за евентуално давање лекова или вакцина.

Појилице се равномерно распоређују по читавом објекту (аутоматске висеће) или се протежу целом дужином објекта (проточне). Аутоматске појилице су удаљене једна од друге највише до 4 м. Искуство учи да је добро инсталирати бар 10% појилица више него што се то технолошким нормативом предвиђа.

Izvor:seoski poslovi

Системи за појење кока носиља

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlasti u Mađarskoj ubile su više od 91.000 pataka nakon što su objavile izbijanje teškog virusa ptičjeg gripa (H5N1) na farmi u blizini rumunske granice, saopštila je danas Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE).

Arizonoza je akutno i hronično oboljenje najčešće kod ćurića, ali se može javiti i kod pilića ili odraslih jedinki, mada su takvi slučajevi ređi. Ovo oboljenje je ranije bilo poznato pod nazivom Paracolon infection.

Dobro planiran i izbalansiran obrok u stočarstvu može značajno doprineti smanjenju troškova.

Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.

Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.

Pileće meso je poskupelo, pa potrošači odnedavno kupuju kilogram piletine za blizu 300 dinara, što je za oko stotinu dinara više nego pre nedelju dana. Cene su i dalje šarenolike i trenutno se formiraju na dnevnom nivou.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета