SVETLA BRAMA: Ukrasna i dobroćudna živina
Foto:Printscreen
Ova velika rasa po izložbama ima dosta zadivljenih posetilaca.
Brama (Brahma) rasa živine vodi poreklo sa azijskog kontinenta, konkretno istočnog dela Indijskog poluostrva – današnji Bangladeš. Do sada su priznate boje Brame u krupnoj rasi: svetla Brama, tamna, žuta kolumbija, plava jarebičasta, crna-jarebičasta. To je dobroćudna, mirna rasa ali znaju da budu temperamentni. Kokoška pronosi tek u sedmom, a ponekad u osmom mesecu.
Brame imaju malo izduženu leđnu liniju koja izvire iz širokih ramena u blagom usponu (na gore). Kod petla na gornjem uglu glavnih upravljačkih pera dostiže najvišu tačku. Prsna linija se spušta, gledajući s preda prsa izgledaju široka i okrugla. Krajevi krila, koji su priljubljeni uz telo, moraju biti sakriveni u sedlastom perju.
Zadnji deo tela je dug kao kod Kokina, a naročito kod petlova Brame. Perje je čvrsto a srpna pera (rep) idu na gore i malo su raširena.Kada se gleda od pozadi, repna pera su malo u stranu otvorena, ali je rep gusto popunjen perjem. Donja linija tela, kroz upadljivo naglašen stomak obrastao obiljem perja (stomaku daje punoću i bogatstvo) je upadljivo vidljiva. Njegovo celokupno držanje (stav) je različit od Kokina. Butke i noge su mu malo više od srednje dužine i pune su mekanog paperja. Na butkama ima perje nabrano u obliku "zavrnutih rukava". Noge od butnog zgloba pa do noktiju na prstima, gusto su popunjene jakim perjem. Boja nogu mora biti žuta. Kokoška je malo niža, ali i pored kratkog vrata prsa su joj uvučena. Sedlo i rep treba da je žbunasto popunjeno perjem. Njena najviša tačka mora biti u repu uzimajući u obzir pera za upravljanje.
Glava im je mala, vrlo široka i jako lučna. Na glavi je troredna kresta u obliku graška (mahunasta) bez produžnog kraja (trna), mala, nežna vratna kresta i duguljaste crvene ušne minđuše. Oči su tamno narandžasto- crvene boje. Klasične boje su svetle i tamne. Dok su mlade imaju jarebičastu boju (kod jarebičaste Brame) i žuto kolumbija boju (kod bele Brame).
Crna jarebičasta boja pojavila se tek pre nekoliko godina. Kod te boje je, tamo gde je lepa plava boja kod plave jarebičaste, kod nje se pojavljuje crna boja. Zlatne nijanse su nešto svetlije.
Težina: petao 3,5 - 5 kg,
kokoška 3 - 4,5 kg
Veličina prstena:
petao 27, kokoška 24
Jaje za nasad: 53 g
Boja ljuske jajeta:
žućkasto-braon,
bolje žućkasto-crvena "
Izvor:mojaukrasnazivina
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ptičiji grip hara Evropom, a u Francuskoj je od novembra prošle godine uništeno više od 13 miliona komada živine zbog ove pošasti.
Koronavirus je doneo brojne probleme na svim nivoima. Kriza prati i živinarstvo, a naročito se javljaju problemi kod plasmana konzumnih jaja. Osim toga, hrana za živinu je znatno poskupela, kao i energenti.
Virus avijarne influence (pottipa H5N8) čije je prisustvo potvrđeno kod uginulih labudova na području Beograda ne prenosi se sa zaraženih ptica na ljude, ali se može preneti na domaću živinu i prouzrokovati velike ekonomske štete.
Dok evropske zemlje uveliko donose zakone kojima će se u potpunosti zabraniti kavezni uzgoj kokošaka nosilja, sprski farmeri ne znaju kakve im propise država priprema. U slučaju da i naša zemlja usvoji EU praksu, živinari će morati da pređu na druge sisteme ili će pak stavljati katance na farme.
Specifičan način gajenja piladi podrazumeva korišćenje različitih tinktura i lekovitih trava koje se koriste u ishrani i koje obezbeđuju mnogo ukusnije i prirodnije meso živine. Ovaj način gajenja koji se kod nas sprovodi je jedinstven u svetu.
Uzgoj pataka kod kuće ima brojne prednosti, jer se od ove ptice ne može dobiti samo meso, već i jaja, paperje i balega kao gnojivo.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета