Технолошка опрема у објектима за тов ћурака

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У тову ћурака основна технолошка опрема која се мора применити јесу грејачи, вентилатори, хранилице и појилице.

Грејачи могу бити веома различити.
Кад се мало јато ћурића за домаће потребе држи у мањој просторији, често се она цела греје помоћу пећи на чврсто гориво, на струју или плин. Успешно се могу грејати и тзв. бубњарама. За грејање већих објеката користе се мале котларнице (на суве биљне отпатке, дрво, угаљ или плин) са системом тзв. калорифера на топлу воду, или посебни термогени на различите врсте горива (чврста, течна или плинска).

У индустријској производњи већег капацитета, ради уштеде енергије, практикује се да се првих дана гајења ћурића, када је неопходна највиша температура, загрева само 1/4 – 1/3 објекта. У том циљу тај део објекта одваја се од незагреваног дела најчешће завесом од пластичне фолије, која се после неколико дана помера ка средини дужине објекта, а после 10 – 14 дана и потпуно уклања.

Вентилатори са одговарајућим каналима или кућиштима и додацима за регулисање мешања и рециркулацију ваздуха постављају се по потреби на бочне зидове или кров објекта. Могу бити различитог типа и капацитета, и служе за убацивање свежег ваздуха у објекат или избацивање загађеног ваздуха из објекта. Постоје и типови вентилатора којима се може комбиновати убацивање и избацивање ваздуха, као и вентилатори у самом објекту, који служе за мешање ваздуха. Међутим, на окућници ћурке се најчешће држе у мањим објектима са природним проветравањем или на испустима, тако да је у тим околностима непотребно коришћење вентилатора. веома различити.

Хранилице за ћурке могу бити различитог типа, од различитог материјала и различите величине према узрасту живине. За мале ћуриће првих дана храна се може давати у пластичним тацнама или цилиндричним висећим хранилицама од пластике или лима. Једна таква хранилица довољна је за сто ћурића. Од 15. дана узраста ћурићи се хране из хранилица валова. Најприкладнија је хранилица у облику сандука – аутомата, која прима већу количину хране и која омогућава ћуркама приступ са обе стране. Оваква хранилица може бити изграђена од дрвета и лесонита или од лима, а може бити без поклопца (за коришћење у објекту) и са поклопцем (за коришћење на испусту). Једна оваква хранилица дужине 2м довољна је за 70 ћурака.

Појилице су веома битне за тов ћурака. За напајање ћурића првих седам дана користе се најчешће пластичне сифонске појилице од 5 литара које се пуне ручно. Једна таква појилица довољна је за 100 грла. У нешто старијем узрасту (од 14. до 21. дана) прелази се на коришћење висећих аутоматских пластичних појилица звонастог облика, при чему је, такође, једна аутоматска појилица довољна за 100 ћурића. Већ од 14. дана узраста почињу се за напајање користити метални валови са аутоматским пуњењем воде помоћу водокотлића са пловком – једна таква појилица дужине 2м довољна је за 200 грла. За напајање ћурака могу се користити и савремени системи са појилицама-капаљкама, који су погоднији због обезбеђења чистоће и мање потрошње воде. За ћурке се обично користе капаљке испод којих је постављена шољица за исцурелу воду. Једна капаљка довољна је за 4-5 ћурака.

Izvor:poljosfera.rs

Технолошка опрема у објектима за тов ћурака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kupili smo štap, kupili smo najlon, ostaje nam još da dokupimo onaj neophodni „sitan pribor" i naša avantura sa fiderom može da započne. Dolazimo u radnju i suočeni sa raznom ponudom postajemo zbunjeni i neodlučni! Razne gramaže, oblici, težine, tehnička rešenja... Koju izabrati?

Potrebe u vodi zavise od uzrasta životinje, vrste hrane, spoljašnje temperature, vrste rada itd.

O značaju pojilice za svinje najbolje govori činjenica da svinje, kao i većina drugih sisara bez vode mogu preživeti tek nekoliko dana, dok bez hrane mogu izdržati višestruko duže.

Higijenske i funkcionalno prikladne pojilice se prave od različitih tegli, kanti i kanistera, ali se mogu i gotove kupiti

Месо које је са мање масти је тражено од потрошача, а прави избор је месо ћурке, чији узгој је захтеван, али исплати се. Све више се обраћа пажња квалитету хране коју користимо.

Уређаји за напајање – Постоји више типова појилица за напајања подмлатка.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета