Grmača (Clitocybe tabescens) gljiva

Foto:Wikipedia.com
Čupava grmača je vrsta jestivih gljiva,koju možemo naći u gustim grmovima, na panju i okolo njega, često se može naći u korenju,kao parazit na listopadnom drveću. Voli topla, sunčana staništa.
Klobuk ove gljive iznosi od 4 do 15 cm, u svim fazama je ispupčen (nije nikad pljosnat), uvek sa zaobljenom središnjom izbočinom. Po tom izbočenom temenu, a često i šire je suva, hrapava kožica raspucana na sitnije krljušti i na krupnija polja tako da na površinu proviruje belo meso. Kraj klobuka nije urezan. Klobuk mu je boje meda, žutosmeđ do crvenkastosmeđ.
Stručak je veličine od 6-10 cm, valjkast, tek se u dnu korenasto sužuje. Stručak im je gladak, bez brazda, go, samo ponekad pri vrhu sa sitnim smećkastožutim pahuljicama, a u dnu s nekoliko vlakanaca.
Meso grmače je tanka, elastična, ali meka u ustima, bela u debljem delu šešira i bela u gornjem delu, na drugom mestu impregnirana smeđom bojom. Ukus je blag, posebno posle dužeg žvakanja; miris prijatno osvežavajući, ali slab.
Dobra jestiva gljiva, pogotovo za supu, kuvanje i kiseljenje. Ima odličan ukus ukoliko se dobro skuva (najmanje 15 minuta). U suprotnom može da izazove veoma neprijatne bolove u stomaku. Ne bi se trebala jesti u velikim količinama.
SLIČNE VRSTE
Mnogo se brka s puzama, Armillariella mellea, koje zaista liče, ali se lako razlikuju po tome što nema ni traga prstenu na stručku. Od otrovnih sumporača razlikuje se po svojim u osnovi belim listovima i belom otrusinom, te po blagom ukusu mesa. Nikako ih ne smete pomešati sa nekim otrovnim gljivama narandžaste boje.
Izvor:pcelica.co.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Osim što su toliko ukusne da u trenu mogu obogatiti baš svaki obrok, gljive je vrlo zdrava u hranjiva namirnica koja bi se svako toliko trebala naći na vašem tanjiru.
Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.
Rudnjača je gljiva koja postoji u jestivom i otrovnom obliku. U nastavku teksta saznajte njihove osnovne karakteristike i kako ih možete razlikovati.
Velika puhara (lat. Langermannia Gigantea) je gljiva loptastog oblika koja se uglavnom sreće tokom leta i s jeseni. Naseljava umerene klimatske zone u svim delovima sveta i najčešće se može pronaći na otvorenim i poluotvorenim mestima poput bašta, na livadama, poljima, u okolini seoskih puteva i drugde gde je zemljište izdašno hranljivim materijama.
Opstanak gljiva u njihovim prirodnim staništima ugrožava nekontrolisana seča šuma, ali i nepoštovanje elementarnih odredbi Zakona koje se odnose na vreme i način berbe. Iako se sakupljanjem pečuraka može ostvariti dobra zarada, one su u Srbiji sve ugroženija vrsta, jer o ovom prirodnom blagu brinu samo malobrojna gljivarska udruženja.
Baršunasta panjevčica (Enoki, Enokitake), latinskog naziva Flammulina velutipes, spada pod jestive pečurke koje pripadaju porodici Physalacriaceae. Ova pečurka naziv je dobila po svom baršunastom izgledu i po tome što ju je u šumi najčešće moguće naći na panjevima. Kod nas je još poznatija i pod nazivom zimska panjevka, enoki ili enokitake s obzirom na to da raste tokom zime.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета