Agroinfo savet: Ova biljka je veoma lekovita i rešiće većinu ženskih problema!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Virak je poznata biljka i često je korišćena u narodnoj medicini i farmaciji. U narodu je poznatija kao vrkuta, zečija šapa ili gospin plašt. Vrlo je lekovita i pogodna za rešavanje mnogih ženskih problema. U nastavku teksta saznajte kako na najbolji način da iskoristite ovu biljku.

Virak (lat. Alchemilla vulgaris) je biljka koja je još od davnina poznata po svojim blagotvornim svojstvima, naročito kada je u pitanju žensko reopduktivno zdravlje. Sadrži tanine gorkog ukusa i upravo zahvaljujući njima ima brojna lekovita svojstva - antiupalna i antibakterijska. 

Izgled biljke

Virak je zeljasta biljka koja može dostići visinu i do pola metra i obrazovati male žbunove.  Izdanci su zeleni i goli, a biljka je karakteristična po zvezdasto naboranim, mekim i maljavim listovima na čijim se rubovima izlučuju sićušne kapljice tečnosti koje se povremeno skupljaju u dnu lista, obrazujući jednu krupnu kap. Te dragocene svetlucave kapljice sakupljali su u srednjem veku alhemičari kako bi ih koristili za dobijanje 'eliksira večnog života', 'kamena mudrosti' ili zlata. Odatle i potiče latinski naziv biljke: Alchemilla. 

Ova biljna vrsta raste u Evropi, Severnoj Americi i Aziji sve do 2000 metara nadmorske visine. Sadrži kao aktivne supstance pomenute tanine, proantocijanidine, katehin, flavonide, fitosterole, salicilnu kiselinu, palmitinsku i stearinsku kiselinu, eterično ulje i pravo bogatstvo vitamina C. 

Veoma učinkovit kod ženskih problema

Virak se koristi pri rešavaju problema kao što su : obilno mensturalno krvarenje, neredovno krvarenje, vaginalni sekret, menstrualni grčevi i bolovi, ciste, polipi, miomi materice, upala jajnika, neplodnost, štiti od pobačaja, olakšava porođaj, endometrioza i fibroid, deluje protivupalno, pomaže kod oslabljenog tonusa materice...

Najnovija naučna istraživanja pokazuju da virak sprečava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokoku – bakteriju koja je postala otporna na mnoge antibiotike. Smatra se da virak ima i antivirusna svojstva. S obzirom na to da snažno obnavlja i tonira matericu, kao i da pomaže kod zarastanja rana, zaključuje se da je izvanredno sredstvo protiv oboljenja kojima je uzrok humani papiloma virus (HPV).

Čaj od virka 

Čaj od virka se preporučuje trudnicama zato što utiče na jačanje zidova materice, pa je samim tim rizik od spontanog pobačaja sveden na minimum. Kada su u pitanju dojilje, njima se čaj od virka preporučuje pre svega zbog bržeg oporavka nakon porođaja i vraćanja organizama u normalu. Ukoliko imate problema sa žuči, jetrom ili ozbiljnijih problema sa želucem, pripazite na količinu ovog napitka. Prevelike doze umeju da naprave više štete nego koristi. Čaj od virka priprema se tako što se jedna kašičica suve biljke prelije jednom šoljom ključale vode i ostavi da odstoji 5-10 minuta. Pije se tokom dana u gutljajima. Uobičajena dnevna doza je 2-3 šolje. Osim čaja, veoma su populane i učinkovite biljne kapi virka koje se mogu naći u svakoj apoteci.

Virak  je dobar prijatelj i u drugim situacijama, kada nije isključivo žensko zdravlje u pitanju. Svež list virka se može koristiti kao obloga za opekotine, ogrebotine i rane, zato što ubrzava njihovo zarastanje. Uspešno tretira ekceme, blage kožne infekcije i ubode inekata. Nakon stomatoloških intervencija, za ispiranje usne duplje može se koristiti čaj od virka. Smanjiće krvarnje i ubrzati zarastanje.

Agroinfo.rs

Agroinfo savet: Ova biljka je veoma lekovita i rešiće većinu ženskih problema!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Baba Vanga je poznata po tome da je mnoge stvari predvidela iako je bila slepa. Osim toga, ona je smatrala da u prirodi postoji lek za sve bolesti i bolna stanja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета