Biljka SNAŽNOG dejstva na bolesti disajnih organa koja se nalazi svuda oko nas!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ovu lekovitu biljku možemo skoro svuda naći, po livadama, travnjacima, parkovima, šumama, raste na vlažnijim terenima. Cveta od aprila do jula i spada u red višegodišnjih biljaka.

Dobričica, bržtan trava ili samobajka (lat. Glechoma hederacea) je zeljasta višegodišnja biljka iz porodice nana (Lamiaceae). Ima mesnate listove bubrežastog oblika, sa talasastim ivicama i ljubičast cvet nalik na zevalicu. Raste 40-50 cm uvis. Raste u Evropi i jugozapadnoj Aziji, a preneta je i u Severnu Ameriku.

Hemijski sastav - Sadrži holin, eterično ulje, saponine, tanine, smole, sirćetnu i vinsku kiselinu.

Upotrebljivi delovi biljke - Vrhovi grančica u cvetu, list, cela nadzemna biljka. Koristi se u svežem i suvom stanju a suši se na promajnom i hladovitom mestu.
Osušenu biljku ne treba koristiti ako je starija od godinu dana.

Primena - Deluje naročito jako na disajne organe i leči njihove različite bolesti: katare, sluz u plućima, katar ždrela, bronhijalnu astmu. Leči i upaljene mokraćne organe, pospešuje probavu. Dobro utiče na nervni sistem, ublažava tegobe izazvane histerijom. Odstranjuje gliste, pospešuje menstruaciju, leči išijas i žuticu, ublažava želudačne i crevne tegobe. Leči rane koje teško zarastaju. Reguliše holesterol. 

Naročito je dobra kombinacija dobričice, podbela, slatkog korena i majčine dušice. Stanovnici Alpa sveže isceđeni sok dobričice mešaju sa kozjim mlekom i tu mešavinu daju protiv bolesti pluća. Kada svoja lekovita svojstva udruži sa koprivom, bokvicom i žalfijom otklanja simptome alergijskog rinitisa.

Takođe, uspešno se koristi i protiv celulita kako spolja (obloge, losioni, maske) tako i iznutra kao čaj za detoksikaciju.

Zahvaljujući flavonoidima ova biljka je imunostimulator i izvanredno sredstvo za jačanje organizma. Čaj od dobričice posebno je koristan onima koji se oporavljaju od virusnih i bakterijskih infekcija organa za disanje i varenje, kao i onima koji pate od malokrvnosti (posebno u kombinaciji sa listom koprive, majčinom dušicom i lucerkom). Dobričica je bezopasna biljka koja se može davati i deci, naročito ako neće da jedu, jer je čaj od dobričice prijatnog ukusa.

Receptura čaja
Jednu supenu kašiku čaja natopiti u 4 dcl hladne vode, ostaviti da odstoji 12h a zatim staviti na vatru i ostaviti da ključa par minuta, čaj procediti i u toku dana piti u laganim gutljajima.
Ova receptura čaja se preporučuje  za poboljšanje iskašljavanja, kao i za problem sluzi iz bubrega i mokraćne bešike.

Agroinfo.rs
 

Biljka SNAŽNOG dejstva na bolesti disajnih organa koja se nalazi svuda oko nas!

Komentari

There is no single correct answer cialis for sale in usa T 1 2 h with Enzyme Inducers

AGS cells from ATCC, Manassas, VA were grown in RPMI 1640 supplemented with 10 fetal bovine serum, 0 should i take propecia

If a slide region harbored sufficient, microscopically verifiable adjacent normal cells, this region was also dissected and processed for downstream analyses priligy reviews

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета