Bobice crne bazge: Da vam deca budu zdrava tokom zime i da što lakše prebrode prehladu

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Poznata po mirisnom belom cvetu bazga spada među najpopularnije lekovite biljke. Nalazimo je uz gotovo sve seoske kuće čak i u malim kućnim vrtovima.

Crna bazga je biljka iz porodice (Adoxaceae).  Bobice odnosno plod bazge sadrži antioksidanse, vitamine  C i E, antocijane, flavonoide, terpene i druge lekovite stvari koje deluju antivirusno, antibakterijski te kao diuretik.

Zrele ljubičasto-plave bobice najveći su prirodni izvor vitamina B, posebno vitamina B1 te sadrži više gvožđa čak i od cikle i aronije.

Raste kao grm ili drvo, visoko oko 3 do 10 metara. Kora je raspucana, svetlo-smeđa ili siva. Sustav korenja je površinski, ali dobro razvijen. Grane su šuplje i drvenaste, ispunjene mekanom srži. Nasuprotno smešteni listovi su neparno perkasti, jajasti i ušiljenog vrha. Na licu su tamnozeleni, a naličje je svetlije boje i dlakavo.  U početku su zelene boje pa prelaze u ljubičasto crvenu i potpuno crnu boju. Plodovi su koštunjićave bobe s tri semenke i sadrže sočan crveni sok. Danas se najčešće koristi u prehrambene svrhe, ali je i vrlo lekovita biljka. Za hranu ili lečenje koriste se listovi, cvet i plod.

Bobice se koriste za negu kože, u sprečavanju bora i poboljšanju izgleda kože. Sirup od bobica bazge ima jaka antioksidantna svojstva, jača imunološki sustav, pomaže u borbi protiv virusa koji izazivaju prehladu, grip pa čak i herpes, pomaže kod upale sinusa i olakšava kašljanje.

Da vam deca budu zdrava tokom cele zime i da što lakše preprode prehladu i respiratorne smetnje, a možete ga napraviti sami.

Potrebni sastojci:
- 2/3 šolje sušenih bobica bazge
- 3 ½ šolje vode
- Komadić svežeg đumbira
- 1 ½ kašika cimeta u prahu
- Kašika karanfilčića u prahu
- Šolja meda
Bobice bazge prokuvajte u vodi zajedno sa narendanim đumbirom, procedite, dodajte med i sve ostale sastojke. Spremite u staklenu flašicu, čuvajte u frižideru i pijte po potrebi.

Izvor:pereglin.com

Bobice crne bazge: Da vam deca budu zdrava tokom zime i da što lakše prebrode prehladu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Gvožđe je jedan od najvažnijih elemenata u ljudskom telu i neophodan je za sintezu hemoglobina koji je dalje odgovoran za isporuku kiseonika organima i tkivima.

U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.

Hloroza, tj. žuti listovi kod biljaka se javljaju usled nedostatka nekih elemenata, najčešće gvožđa. Takođe, uzrok može biti i višak vlage u zemljištu ili nedovoljno zalivanje.

Većina vitamina koja nam je potrebna za svakodnevno funkcionisanje se nalazi u hrani koju jedemo. Potpuno je drugačija situacija sa mineralima koji su deficitarni i koje često moramo unositi u vidu suplemenata.

Samo se mini paradajz veličine jagodičastog voća iz holandskog uzgoja čuva na australijskom i okeanskom tržištu. Potražnja za novitetom nazvanim Tomberri je ogromna.

Boza se pravi od jednostavnih sastojaka. Ima karakterističan kiselkasto-slatkast ukus.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета