Đavolja kandža biljka za ublažavanje bolova
Foto: Print screen youtube
Đavolja kandža je naziv dobila po neobičnom obliku korena, dela biljke koji se i koristi u lekovite svrhe.
Đavolja kandža je drvenasta voćna biljka bodljikavog trnja poreklom iz Južne Afrike. Ova biljka je iz porodice sezama, a ime je dobila zbog izgleda korena koji podseća na kandžu. Ljudi u pustinji Kalahari koristili su je od pamtiveka za tretiranje brojnih bolesti i ublažavanje tegoba. Danas se đavolja kandža najčešće koristi za borbu protiv upala i za ublažavanje bolova kod artritisa, glavobolje i bolova u leđima.
Listovi đavolje kandže su veliki, sastoje se iz pet delova, zelene su boje, a prekriveni su beličastom mrežicom. Listovi su raspoređeni jedni naspram drugih. Cvetovi đavolje kandže su prošarani žutom, roze i belom bojom. Obično se ovi sitni cvetovi mogu videti u periodu od novembra do aprila.
Plodovi Harpagophytum procumbens su čvrste i tvrde mahune. Uvijene su, tako da podsećaju na kandžu. Obično ovakvo formiranje plodova počinje u januaru. U mahunama počinje da se rađaju semenke. One su blago izdužene i imaju crnu ili braon boju.
Neke od tegoba kod kojih pomaže đavolja kandža su:
ateroskleroza
artritis
mijalgija
bol u leđima
bol u grudima
gastrointestinalni poremećaji
groznica
migrena
menstrualni problemi
alergijske reakcije
gubitak apetita
bolesti bubrega i bešike
Istraživanja pokazuju da vražja kandža takođe može da pomogne u lečenju stanja kao što su konvulzije i bolovi u donjem delu leđa. Prema nekim verovanjima, vražja kandža blagotvorno deluje na simptome specifične za fibromialgiju, išijas, nervni bol, giht i lajmsku bolest.
Zahvaljujući svom antiinflamatornom i analgetičkom delovanju, gel đavolje kandže koristi se za bolne, otečene i slabo pokretne zglobove.
Za izradu preparata koriste se koren i gomolj đavolje kandže, a priprema se u obliku gela, masti, kapi, kapsula i tableta. Ekstrakti velikih krtola korena ove biljke sadrže harpagozid, za koji mnogi veruju da ima lekovita svojstva. Glavne komponente ove biljke su iridoidni glikozidi, fitosteroli, aromatične kiseline i flavonoidi. Upravo se glikozidi smatraju najefikasnijim komponentama.
Izvor:centarzdravlja.hr
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Najnovija istraživanja donose listu od 20 najjačih bolova koje čovek može da oseti, ali na njoj nema porođajnih koji se često navode kao najjači bolovi u prirodi.
Može izlečiti alkoholizam, normalizovati krvni pritisak i ublažiti tonus mišića.
Najbolje vreme za sadnju voća je na jesen, čim opadne lišće! Poslednji termin je proleće, pre nego krene vegetacija, ali je višestruko korisno da voće provede celu zimu posađeno, da zemlja dobro nalegne na koren i da se fine žilice spoje sa zemljom i spreme da prehranjuju sadnicu čim krene vegetacija.
Ono što je važno napomenuti jeste to da se biljka oman koristi kao prirodni lek za mnoge zdravstvene tegobe
Banane su vrlo zdrava vrsta voća i skoro da nema osobe koja ih ne voli.
Чичока или топинамбур је вишегодишња биљка позата и као дивљи кромпир. Његова стабљика, лист и цвет подсећају на сунцокрет. Ово поврће има задебљали корен, гмољ, који се користи за исхрану и сличан је кромпиру. Чичока води порекло из Северне Америке.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета