Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Kardamon, takođe poznat kao Elattaria cardamomun, je jedan od najskupljih svetskih začina odmah iza šafrana i vanilije. Kardamon izvorno raste u Ghat planinama na jugozapadu Indije.

Prosečna temperatura od najmanje 35 stepeni C kako bi napredovao, pa je izdržljiv i uspeva u sunčanim klimatskim zonama od 17-e do 23-će i u zoni 26.

Kada se dodaje kao začin najbolje ga je dodati jelima pred sam kraj da se kuvanjem ne bi umanjio njegov kvalitet. Kardamon je odličan lek za ublažavanje tegoba sa varenjem: ublažava bolove u stomaku, grčeve i nadimanje. U ovu svrhu se može praviti čaj od kardamona koji se pije 15-ak minuta pre jela, ili neposredno nakon obroka. Odlično se kombinuje sa karanfilićem, cimetom, đumbirom, nanom…

1. Pripremite sveže semenke kardamona za sejanje. Operite semenke u mlakoj vodi kako bi uklonili sluz. Semenke ostavite da se osuše u hladu.
2. Stavite kardamon semenke u staklenu teglu, zatim je položite u posudu napunjenu hladnom vodom. Voda bi trebala dosezati pola tegle. Neka tako odstoji nekoliko minuta dok staklo me postane hladno na dodir.
3. Polako ulijte 2,5 % azotne kiseline preko kardamon semenki. Treba da pokriva svu površinu semenki. Promešajte semenke sa kašikom. Nakon dve minute mešanja, procedite azotnu kiselinu iz tegle kroz cediljku.
4. Stavite čistu cediljku u sudoperu pa potom stavite semenke u cediljku. Isperite kardamom semenke pod tekućim mlazom vode. Prebacite semenke u činiju mlake vode da se natapaju preko noći kako bi ‘razbili’ tvrdu opnu kardamon semenke.
5. Izaberite mesto u bašti gde ćete posaditi vaše kardamon semenke. Kardamon voli vlažno tlo koje retko presušuje, pa najbolje napreduje u blagoj hladovini.
6. Posadite kardamon semenke direkto u baštu nakon što prođe opasnost od mraza. Posadite kardamon otprilike na 1,5 do 2,5cm dubine. Napravite 4 do 6 redova.
7. Pokrijte kardamon semenke sa tankim slojem zemlje pa preko toga rasprostrite tanak sloj grančica. Pokrijte grančice sa slamom ili travom. Zalivajte dok zemlja ne postane navlažena.
8. Pratite isklijavanje. Uobičajeno je da isklija između 20 i 25 dana, ali to može potrajati i do 40 dana. Kada dođe do klijanja, uklonite većinu grančica, ostavljajući samo tanak sloj oko sadnica. Osigurajte da sadnice budu natkrivene hladom kako bi bile zaštićene od jakog sunca.

Izvor:galenpharm.com

Kardamon biljka kao začin

Komentari

where can i buy zithromax over the counter in florida 2 Roger Maris Cancer Center, Fargo ND, USA

[url=https://duloxetine.party/]cymbalta 30 mg price[/url]

[url=https://orlistat.foundation/]orlistat online[/url]

[url=https://lipitor.gives/]lipitor otc[/url]

  • Od Ivymar
  • 2023-06-06 17:41:37

[url=https://colchicine.gives/]buy colchicine online[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Semenke crnog susama, sa kojih nije skinuta opna, sadrže značajno veći procenat kalcijuma od očišćenih, kao i drugih minerala, gvožđa, kalijuma, magnezijuma. Pored toga opna obezbeđuje hrskaviji i snažniji ukus.

Ova je biljka jednostavna za uzgoj, seje se u rano proleće direktno na otvoreno – u aprilu i vrlo brzo napreduje.

Ovseno brašno ne sadrži gluten, što je naročito značajno za ljude koji su alergični na gluten ili pate od celijakije.

Aromatičan, lekovit, poseban – za samo kilogram ovog začina potrebno je 200.000 cvetova.

U biljnoj medicini koristi se prvenstveno kao diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti i toksina nagomilanih u organizmu. Čaj od rastavića je proveren narodni lek za mokraćne kanale i bubrege.

Sa Univerziteta Kostarika (UCR) stručnjaci za medicinu, hemiju, farmaciju i prirodne proizvode pronašli su četiri eterična ulja u juanilami, od kojih bi jedno moglo da bude vrlo delotvorno protiv raka.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета