Kopitnjak biljka: Koristi se za lečenje kašlja,žutice i bubrega

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kopitnjak ( Asarum europaeum ) spada u otrovne biljke ali i lekovite to su ti čudni zakoni prirode.

Drugi nazivi: gorski kopitac, gorski kopitnjak, konjsko kopito, kopito. 

Druge poznatije vrste osim Asarum europaeum L, poznat i kao evropski kopitnjak, su gruzinski kopitnjak /Asarum ibericum Stev. ex Ledeb./, Asarum sieboldii Miq i Asarum caudatum. Gruzinski kopitnjak predstavlja zeljastu višegodišnju biljku iz porodice Skivenosemenica. Stablo biljke dostiže do 15 cm. Gruzinski kopitnjak cveta u maju i stvara semenke u junu. Vrsta je rasprostranjena i u Rusiji.
U Srbiji rasprostranjenost kopitnjaka kao tipična šumska vrsta. Ova biljka se koristi se za lečenje astme, povratne groznice, kašlja, žutice i bubrega. Oprezno ga uzimati jer kod veće upotrebe može doći do trovanja.
Koji deo biljke se koristi?
Bere se koren kopitnjaka (Asari rhizoma) tokom osmog meseca. Ubrani materijal se brzo i solidno osuši i drži u dobro zatvorenoj posudi. Karakterističan miris poteče od azarona- stajanjem droge miris se postepeno gubi.

Kako biljka izgleda?

Nadzemni deo ove višegodišnje trajne zelene biljke visoke 5-10 cm izrasta iz puzećeg, granatog, člankovitog i krtog pupoljka. Pupoljak je oštrog ukusa i jakog mirisa. Bere se zajedno sa korenom u avgustu te se osušen upotrebljava kao Rhizoma Asari. Stabljika je kratka, maljavo dlakava, s nekoliko sitnih listova. Listovi su bubrežasti, na dugim peteljkama, kožasti, na licu sjajni, tamnozeleni, na naličju skoro ljubičasti. Oni prezimljuju. Cvetovi su neugledni, pojedinačni, sa spoljašnje strane smeđezelenkasti, sa unutrašnje smeđecrveni. Javljaju se pojedinačno između listova na vrhu stabljike. Cvet ima 12 slobodnih prašnika.

Izvor:gimnazijaso.edu.rs

Kopitnjak biljka: Koristi se za lečenje kašlja,žutice i bubrega

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Ukoliko ste u potrazi za sobnom biljkom koja ne zahteva preveliku brigu onda je ovo prava biljka za vas.

Možda do sad i niste bili upoznati sa ovom biljkom i njenim delovanjem, ali mi ćemo vam izneti važne činjenice vezane za ovu biljku.

Ovaj cvetić je jedan od vesnika proleća. Javlja se u zelenoj, beloj, ružičastoj i ljubičastoj nijansi. Kukurek nam govori, samo gledaj, ne dodiruj, jer je veoma otrovna biljka.

Svestrana primena ricinusovog ulja u farmaceutskim proizvodima, kozmetici, biodizel, boje, sapun, a nedavno i u prehrambenoj industriji doveli su do toga da se danas sprovodi mnoga istraživanja ricinusovog ulja.

Koristi se i upotrebljava za lečenje povišenog krvnog pritiska, klimakteričnih tegoba, živaca, pojedinih vrsta epilepsija, čišćenja krvi, zakrečenja krvnih sudova srca a svoju primenu našla je i u podsticanju rada pankreasa, zaustavljanju krvarenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета