KRASULJAK: Ima ga svuda oko nas i veoma je lekovit!
Foto: Pinterest
Krasuljak je višegodišnja zeljasta ukrasna i lekovita biljka iz porodice glavočika. Ova biljna vrsta je vrlo lekovita, a pored toga je I medonosna.
Krasuljak (lat. Bellis perennis) ima i druge nazive kao što su petrovac, bela rada, tračanica belka, trajni krasuljak, iskrica, behar i sl. Po beloj radi je grad Bijelo Polje u Crnoj Gori dobio ime, jer je nekada celo polje na kome se sada nalazi grad izgledalo belo u proleće kada je bilo prekriveno belom radom.
Opis biljke
Krasuljak neposredno iznad zemlje razvija lisnu rozetu sa obrnuto jajastim i nazubljenim listovima. Cvetna peteljka visine je od 3 do 15 cm, zavisno od staništa i godišnjeg doba u kom se biljka pojavljuje. Cvetne glavice nalaze se pojedinačno na cvetnim peteljkama i imaju bele, crveno jezičaste i žute cevaste cvetiće. Diskus je širok 4-5 mm, sa mnogobrojnim dvopolnim cvetovima cevastog izgleda i žute boje.
Areal i stanište
Prirodni areal ove biljke obuhvata Evropu, Malu Aziju, Siriju i Madeiru, a unesena je i u Severnu Ameriku i na Novi Zeland. Pripada subatlantsko-submediteranskom flornom element. Naseljava utrine, livade i pašnjake nizijskog, brdskog i gorskog pojasa, mada je najbrojnija u dolinama. Ima je i u parkovima gradskih naselja. Raste do nadmorske visine od 1.800 m.
Značaj
Mladi listovi sadrže belančevine, masti, ugljene hidrate (šećer), vitamin C i karotin, jabučnu, sirćetnu i oksalnu kiselinu, zatim saponin, tanin, smole, eterično ulje i gorke materije. Krasuljak se koristi za pripremanje čaja za lečenje disajnih organa (protiv kašlja, astme itd.). Takođe je i medonosna biljka. Za lek se seberu cvetovi i listovi, uglavnom u proleće, iako se mogu brati i u avgustu.
Ova biljna vrsta deluje kao lek koji rastvara, hladi, lagano otvara, smiruje bolove i grčeve, jača organizam i podstiče razmenu materija. Osim toga, izvrsno je sredstvo za čišćenje krvi, kod lečenja prehlade, bolesti želuca i creva, katara sluznice, crevnih grčeva, smetnji u radu jetre i kod bolesti bubrega i bešike.
Upotreba u kulinarstvu
Od krasuljka možete napraviti salatu koja je ukusnija ako se ostavi začinjena da stoji 1-2 sata. Kombinuje se i sa salatom od krompira ili drugog divljeg povrća. Naročito su ukusni usitnjeni listovi izmešani sa mladim sirom.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Supa ili čorba su bitan deo obroka. Međutim, vreme u kome živimo dovelo je do toga da ne stižemo uvek dovoljno da se posvetimo kuvanju, a samim tim ni svom zdravlju.
Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.
Zdravija alternativa za obično sirće je jabukovo sirće, ali da li ste čuli i da li znate kako se pravi medno sirće? U nastavku teksta pročitajte sve o ovoj vrsti tečnosti i njenoj lekovitosti.
Arnika ili brđanka je jedna od biljnih vrsta koja je bila široko rasprostranjena u Evropi, ali danas predstavlja zaštićenu vrstu zbog nekontrolisanog branja. Veoma je lekovita, a pogodnosti koje nosi sa sobom poznavao je i Gete.
Sezona grožđa traje, a mnogi vole da se osveže baš ovom vrstom voća tokom toplih letnjih dana. Međutim, da li ste ikada razmišljali da li je crno grožđe podjednako zdravo kao i belo?
Kada pomenemo hmelj, obično pomislimo na jedan od glavnih sastojaka piva. Međutim, hmelj predstavlja vrlo lekovitu i zdravu biljku koja ima brojne koristi na naš organizam.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета