Зова чува сеоска домаћинства

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Осим лековитих својстава зова има и веома важну улогу у сеоским домаћинствима. Она својим мирисом тера мишеве и пацове, а користи се и за припрему препарата против биљних штеточина.

Зова или базга (црна зова) је изузетна биљна врста која припада породици Цаприфолиацеае, козокрвница. Треба разликовати црну и црвену зову.

Црвена зова је отровна

Црвена зова (Самбуцус рацемоса) се још назива планинска, дивља или гроздаста зова. Ова врста је отровна. Врло је слична корисној црној зови. Цвета раније од црне зове, током априла и маја, а цветићи су зеленкастожути. Стабло црвене зове порасте у висину до 5 м, а њени листови су издуженији и ситнији. Плодови су јарко црвене бобице које сазревају почетком јула. Ову врсту је најлакше препознати по боји срчике у гранчицама. Код црвене зове она је светлосмеђа.

Црну зову користимо за сокове, чајеве, џемове

Црна зова (Самбуцус нигра) је врста која се користи у исхрани. Она је самоникла биљна врста. Расте по ивицама шума, уз сеоске путеве, у живицама, на запуштеним и необрађеним парцелама. То је вишегодишњи грм или дрво које нарасте у висину 3-10 м. Њени цветићи су ситни, млечно беле боје, у облику цвасти. Цвета у периоду од маја до јуна-јула у зависности од временских прилика, а бобице сазревају током септембра или раније ако је време сунчано и топло.

Од зове се могу користити цветови, зреле бобице, листови, кора дрвета. Цвет се бере док се није сасвим расцветао током топлих и сувих дана и суши на топлом, сеновитом месту, изложеном промаји, да би се цвасти што брже осушиле и остале беле. Уколико цвет потамни није више погодан за употребу. Плодови се беру када сазру. Могу се прерађивати или сушити. Сушење плодова се обавља на температури 60-65ºЦ у рерни или на отвореном, када је време суво и топло. Добро осушени плодови су без мириса, кисело-слатког укуса. Од зове могу да се припремају сокови, компоти, џемови, мармеладе, желеи, чајеви. Она се, такође, може употребљавати у гастрономији, прехрамбеној и фармацеутској индустрији. Свеже бобице можемо да конзумирамо у малим количинама (једна цваст) јер изазивају дијареју и повраћање. Термички обрађене плодове зове (џем, мармелада и слично) можемо да користимо у неограниченим количинама.


Плантажно гајење

Због све веће тражње зова се гаји и на плантажама. За плантаже зове се бирају влажне парцеле јер она не подноси сушу. На истој парцели она може да расте око 15 година. Размножава се семеном (потребна је стратификација семена 3-4 месеца), или резницама. Приликом садње потребно је ископати рупе дубине 50 цм које се испуне хумусом, земљом, тресетом и песком у односу 2:2:1:1. Нове саднице се саде тако да коренов врат буде у нивоу земљишта. Младе биљке траже негу и потребно их је заливати током прве две године. Засад зове је неопходно одржавати и редовно орезивати.

Зова као заштитница

Зова је од давнина сматрана заштитницом куће и сеоског имања. Тај назив је заслужила због своје особине да тера мишеве, пацове и муве, као и због садржаја цијановодоничне киселине. Баштовани и воћари врло често користе зову и саде је у близини воћњака и башта. У воћњацима помоћу ње терају мишеве, нарочито у засадима јабуке. Стабло јабуке може се опасати гранчицама зове и сигурно ће отерати мишеве или се такође гранчице зове могу ставити у крошњу да мирисом терају мољце и лептире. Својим мирисом зова тера и мољце који нападају јабуку и крушку. Њен мирис не подносе и многе друге штеточине, а то се може искористити на пример у заштити рибизли. У засаду рибизле гранчице зове са листовима се држе потопљене у води. Потребно је редовно мењати садржај посуда. Или се зова засади у близини рибизли.

Препарат од зове за воћне врсте

Прво се 2-2,5 кг свеже зове или 700-800 г суве, потопи у канту с топлом водом и остави 2 дана. Након што је смеша одстојала кува се 30 минута. Затим се охлади, процеди и по потреби разблажи. Потребно је проверити како различите врсте и сорте реагују на овај препарат. За неке биљке потребно га је разблажити водом.

Јабука се први пут третира после цветања, а други након 5-6 дана. Због своје особине да тера мишеве добро је дрво зове засадити близу куће, штале или шупе.

Препарат од зове против кромпирове златице

Убере се 1 кг цвасти зове и потопи у 5 л прокуване и охлађене воде. Све то оставимо да одстоји 12-24 сата. Након мировања смешу треба процедити и препарат је спреман за употребу. Третман је потребно понављати. Добро је и гранчице зове забости у кромпириште јер ће својим мирисом зова отерати кромпирову златицу.

Izvor:agroklub.rs

Зова чува сеоска домаћинства

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedna od najdostupnijih biljaka na našim prostorima za nju kažu da je jedna od najlekovitijih biljaka na svetu.

Zova je bogata antioksidansima koji štite naše ćelije, a samim tim štite telo od raznih oboljenja. Od zove se mogu praviti sok i čaj koji su veoma poznati, ali da li ste znali da se od ove biljke može praviti i med koji je veoma ukusan i lekovit? U nastavku teksta saznajte ie kako!

Zova se u našem narodu često koristi zbog svog lekovitog svojstva ali i za pravljenje soka.

Zova je jedna od najdostupnijih biljaka na našim prostorima, za zovu kažu da je jedna od najlekovitijih biljaka na svetu jer sadrži velike količine flavonoida, karotena, vitamina C

Cvetovi zove ispuštaju veliku količinu polena u vodu, pa krompirova zlatica zaobilazi krompir isprskan ovim rastvorom misleći da je u pitanju neka druga biljka

Jedno je sigurno da svi koristimo naše prirodne lekovitosti za jačanje imuniteta i očuvanje zdravlja.Lekovite biljke su prava riznica zdravlja izdvajamo neke od njih

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета