BILJKA LEKOVITOG DEJSTVA I OPOJNOG MIRISA: Lako se gaji i ima višestruku namenu!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Rozetla je biljka višestruke namene. Zbog prijatnog i snažnog mirisa, od davnina do danas ima važnu ulogu u kulinarstvu, ima brojna lekovite svojstva, a značajna je i u kozmetičkoj industriji.

Rozetla ili mirisna muškatla (lat. Pelargonium graveolens) je višegodišnja žbunasta biljka, poreklom iz Južne Afrike. U 17. veku najpre je preneta u mediteranske zemlje Evrope, a onda se sa lakoćom širila i unutar kontinenta. Listovi ove biljne vrste su nazubljeni i meki na dodir, a cvetovi su ružičasto bele boje i snažno prijatnog mirisa.

Njena upotreba je višestruka. Koristi se za pripremu hrane, kao lek, a zbog svojih eteričnih ulja široko je rasprostanjena u kozmetičkoj industriji. Ulja koja se dobijaju iz biljke su važna za očuvanje i zdravlja kože, te se od nje prave razne kreme. Još jedno korisno svojstvo ove biljke je što ćete se rešiti dosadnih komaraca ako je imate na svojoj terasi.

Upotreba u kulinarstvu

Rozetla je do danas zadržala svoju primenu u kulinarstu, ali je u prošlosti njena upotreba bila mnogo veća, a njen miris smatran je jedanim od glavnih aduta u kuhinjskim majstorijama. U zavisnosti od mirisa koji poseduju, razlikuje se i upotreba rozetli pri pripremi hrane, ali se najčešće koristi ona koja mirisom podseća na limun. Osim rozetli sa mirisom limuna, razlikujemo i one koje mirišu na ružu ili mentu. Postoji veliki broj recepata u koje se dodaje ova biljka, poput kolača, peciva, sirupa. Svoje mesto nalazi i u pripremi kuvanih jela, čorbi i supa. Na našim prostorima najčešće se koristi pri pravljenu kolača, pekmeza i slatkog.

Rozetla protiv dijabetesa i napetosti

Rozetla pomaže kod boljeg razlaganja šećera i veoma je dobra u borbi protiv dijabetesa. U tom slučaju se koristi se na sledeći način:

svakog dana pre obroka (3 puta na dan) treba uzeti jedan list i žvakati ga 15-ak minuta. Sve sem lista gutajte, a list isljunite posle tih 15min. Postoji veliki broj slučajeva da su ljudi uz pomoć ove biljke prestali koristiti insulin posle nekoliko meseci ove “terapije“.

Neka istraživanja su pokazala kako sam miris ove biljke pozitivno utiče na organizam kao antidepresiv u aroma terapiji. Na taj način ublažava stres, nervozu napetost i umor.

Gajenje biljke

Rozetla nije zahtevna za gajenje i najčešće se gaji kao saksijska biljka. Odgovara joj humusno zemljište i umereno zalivanje. Za pravilan razvoj neophodna su joj svetla mesta koja su zaštićena od direktne izloženosti letnjem suncu. U zimskim mesecima rozetli je potreban zaklon od mraza, a najpogodnije je mesto na kom je temperatura od 8 do 12°C, uz dovoljno svetlosti i povremeno zalivanje. S dolaskom toplijih dana, od sredine aprila biljka može boraviti napolju. Proleće je i vreme kada je rozetlu potrebno orezati, za najviše jednu trećinu, skratiti joj žile i presaditi je u novu zemlju. Razmnožava se semenom ili reznicama.

Agroinfo.rs

BILJKA LEKOVITOG DEJSTVA I OPOJNOG MIRISA: Lako se gaji i ima višestruku namenu!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Baba Vanga je poznata po tome da je mnoge stvari predvidela iako je bila slepa. Osim toga, ona je smatrala da u prirodi postoji lek za sve bolesti i bolna stanja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета