IZUZETNA PROTIV NEPLODNOSTI: Lekovita biljka odlična za buduće majke!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

U prirodi se nalaze neverovatne biljke koje leče i pomažu kod brojnih tegoba. Očajnica ili macina trava je jedna od sjajnih biljaka koja ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a posebno je dobra kod neplodnosti.

Očajnica ili beli tetrljan, totrljan, gorčika, macina trava, sumrak i sl. (lat. Marrubium vulgare), je višegodišnja, lekovita zeljasta biljka iz porodice usnatica (Lamiaceae).

Opis biljke i stanište

Očajnica je višegodišnja zeljasta biljka, neprijatnog mirisa. Stabljika nerazgranata ili razgranata, dostiže visinu do 50 cm. Listovi su joj okruglasti jajasti na lisnoj dršci. Liska je naborana, duž oboda tupo nazubljena, gusto pokrivena belim dlakama. Cvetovi mali mnogobrojni, grupisani u razmaknute pršljenove. Biljna vrsta sadrži flavonoide, diterpene: marubin, premarubin, tanine. Ova biljka raste na siromašnim livadama i sušnim pašnjacima a u našim krajevima je vrlo rasprostranjena.

Upotreba i korisna svojstva

U lekovite svrhe se koristi nadzemni deo biljke u cvatu, koji se suši u tankom sloju na promaji. Ova biljka je prevashodno namenjena ženama jer se vekovima koristi kod ženske neplodnosti gde je ova biljka pokazala izuzetan uspeh. Žene koje su u drugom stanju ne smeju da koriste ovu biljku jer deluje abortivno.

Pored neplodnosti, žene je koriste i kod regulacije neredovnih menstrualnih ciklusa, bolnih menstruacija i upala genitalnih organa.

Pokazala se vrlo delotvornom i kod problema sa disajnim organima praćenih upalom i nemogućnošću izbacivanja sekreta, hroničnog bronhitisa, čišćenja organizma, poboljšavanju funkcije jetre i žuči a kod osoba sa problemom viška želudačne kiseline, redovnom upotrebom čaja ove biljke reguliše se lučenje želudačne kiseline.

Očajnicu mogu upotrebljavati i muškarci i žene i u svim starosnim dobima. Problemi sa nesanicom, dugotrajna izloženost stresu pa čak i kožne bolesti kao što su ekcem, psorijaza, vitiligo uspešno se mogu rešiti upotrebom čaja od ove biljke.

Rešenje narodne medicine protiv steriliteta

Jednu kašiku očajnice potopiti u 2,5 dl hladne vode. Staviti da proključa, skinuti sa vatre, poklopiti i ostaviti da odstoji oko sat vremena. Pocediti i piti dnevno po tri ili četiri ovakve doze čaja. Ovako pripremljen čaj od macine trave je, za žene koje nemaju drugih oboljenja, siguran za upotrebu. Čaj od macine trave potrebno je redovno piti najmanje mesec dana, a obično se tek za dva-tri meseca postiže efekat. Ne treba ga piti za vreme menstrualnog krvarenja. Ovakva receptura čaja se koristi i u slučaju tretiranja drugih bolesti, ne samo neplodnosti.

Nakon tri meseca neophodno je napraviti pauzu od mesec dana, jer kod nekih osoba dugotrajna upotreba ovog čaja može dovesti do pojave hipertenzije (povišenog krvnog pritiska).

Ukoliko dođe do trudnoće obavezno prestati sa ispijanjem čaja, zato što u tom momentu u telu žene počinje sasvim drugačiji hormonski ciklus.

Agroinfo.rs

IZUZETNA PROTIV NEPLODNOSTI: Lekovita biljka odlična za buduće majke!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Baba Vanga je poznata po tome da je mnoge stvari predvidela iako je bila slepa. Osim toga, ona je smatrala da u prirodi postoji lek za sve bolesti i bolna stanja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета