Krbuljica i začin i lek: Čisti krv, jača želudac i snižava pritisak

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ova biljka je jednogodišnja biljka, koja je blizak rođak peršunu, pripada istoj porodici kao celer i šargarepa. Ovaj zdrav dodatak vašim obrocima možete gajiti čak i u saksiji na terasi.

Krbuljica /Anthriscus cerefolium/ cveta od aprila do juna i ima srebrno-bele cvetove, može dostići visinu do 40-60 cm. Ona je poznata po tome što prečišćava krv i snižava pritisak. Kada sazri, listovi dobijaju ljubičastu boju, a na kraju dobijaju bronzanu boju. Tada gube jak ukus i zato se koriste samo zeleni listovi. Krbuljica uspeva na hladnim, mraćnim i vlažnim mestima, dobro se razvija na otkrivenim površinama i u dubokim saksijama, jer ima dugo korenje. Cvet je štitastog oblika, gotovo sedeći, a cvetići u štitu su mali i beli. Iz cvetova se u avgustu i septembru razvijaju plodovi. Čitava biljka ima slatko-aromatičan miris koji se kod sušenja gotovo sasvim izgubi. Miris i ukus su topli, slični peršunu, a pomalo i anisu

Krbuljica je bila kod Grka i Rimljana poznata kao začin za supu. Bere se cela biljka u vreme cvetanja, a ponekad i seme. Sveži zeleni listovi krbuljice sadrže velike količine eteričnih ulja, vitamin C, mineralne materije, magnezijum, glikozide i karoten. Začin se treba čuvati na suvom i hladnom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti. Ako se čuva u najlonskoj jesi i frižideru, svež začin može izdržati do nedelju dana. Jedan od načina da sačuvate neverovatnu aromu jeste da stavite biljku u vinsko sirće.

Kombinacija maslačka, krbuljice i kres salate je veoma korisna za jačanje organizma tokom zime, kada najviše nedostaje vitamina. Kao i veliki deo lekovitih biljaka, tako i krbuljica je korisna kod lenjih creva. Kada se napravi, čaj se može koristiti da se oči navlaže. Čaj od sveže ili osušene biljke i od semena, jača želudac jer sprečava nadimanje, ublažava grčeve, podstiče lučenje želudačnih sokova, pa time i varenje. Takođe, povoljno utiče na rad jetre, poboljšava cirkulaciju i čisti krv, a snižava i visoki krvni pritisak.

Izvor:herbateka.eu

Krbuljica i začin i lek: Čisti krv, jača želudac i snižava pritisak

Komentari

This by default gives you lean detailed muscle mass cialis from usa pharmacy Quinton, USA 2022 06 18 08 49 40

I get a 50 better chance of there NOT being a reoccurrence so is I see it I really have no choice finasterid

[url=https://antibioticsop.com/sumycin.html]buying tetracycline online[/url]

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ako volite orijentalnu kuhinju, sigurno ste u njihovim jelima osetili ukus koji podseća na limun. Radi se o začinu

Iako se do sada smatralo da šafrana nema na Fruškoj gori, ova biljka, od koje se pravi najskuplji začin na svetu, ipak je otkrivena na srpskoj planini, javljaju iz Nacionalnog parka Fruška gora.

Sumak je začin koji se često koristi u pripremi hrane karakteristične za Bliski istok.

Artičoka je biljka male energetske vrednosti, bogata mineralima. Sadi se u martu i aprilu, ili u jesen, nakon prvih jačih kiša.

Nosilac lekovitosti kamilice je njeno etarsko ulje, i glavni sastojak azulen.

Tonka se koristi kao začin za torte, kolače i kremasta jela, a koristi se i kao aroma koja se dodaje duvanu za lulu. U današnje se vreme upotrebljava i u industriji parfema.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета