Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Heljda pripada grupi medonosnih biljaka i zavisno od vremena setve može predstavljati odličnu pčelinju pašu tokom letnjeg i jesenjeg perioda kada nema drugih medonosnih biljaka.

Heljdin med  je najtamniji med među cvetnim vrstama, vrlo oštrog mirisa . Ukus heljdinog meda je opor, sladunjav i oseća se dugo u ustima nakon konzumacije. Opšte je pravilo da tamniji med ima veće antioksidantno dejstvo nego svetliji med. Zbog ove karakteristike tamniji med je po pravilu uvek bogatiji mineralima od svetlijeg. Heljda ima jednu vrlo zanimljivu osobinu koju nema ni jedna druga žitarica. Na zeljastoj stabljici razvija se i do 2000 krupnih mirisnih, belih, ružičastih i crvenih cvetova složenih u grozdaste cvatove vrlo bogate nektrom. Cvetovi se razvijaju neujednačeno tako da vrijeme cvetanje traje i do 30-tak dana. Stoga poljoprivrednici koriste tu prirodnu simbiozu pčela i heljde dvojako: dovoze košnice pčela u cvatuću heljdu, pa istovremeno dobivaju izvrstan med i povećavaju prinos heljde maksimalnom oplodnjom, koja može biti i do 50% veća od one bez pomoći pčela.

Heljdin med pomaže deci i odraslima sa kašljem i prehladama više nego brojni lijekovi. Ako dijete kašlje i ima prehladu, jedna kasika meda pre spavanje može olakšati kašljanje i omogućiti mu miran san.  Zapadna narodna medicina preporucuje heljdin med  za lečenje bolesti kože i krvnih sudova, bolesti živaca i tegoba sa želucem. Kineska tradicionalna medicina koristi med od heljde za lečenje dečjeg mokrenja u krevetu.  Biljka heljde je odlična za proizvodnju meda, pa je stoga pčelari uzgajaju često samo u ove svrhe.

Kako je heljdej med koristan za telo?
Pozivajući se na kompoziciju heljdinog meda, možemo zaključiti da je ovaj pčelarski proizvod bogat različitim vitaminima i mikroelementima, što znači da je vrlo korisno za naše telo. Med se može nazvati "prirodnim konzervansom", jer ovaj proizvod ne samo da ne pokvari, već i ubija sve bakterije. Ova svojina se može koristiti ne samo u kuvanju ili konzervaciji, već iu lečenju različitih bakterijskih bolesti. 

Med se može boriti protiv virusa, tako da se uspešno koristi za lečenje prehlade i zaraznih bolesti.

Medeno heljde se uspešno koristi u kozmetologiji, stoga njegove prednosti za žene ne mogu se precijeniti.Uz pomoć pčelinjih proizvoda očistiti kožu, dati elastičnost i olakšati upalu. Takođe, vredi napomenuti da je med veoma korisna za trudnice, jer je njen sastav sličan onome u krvnoj plazmi, odbacivanje se ne pojavljuje. Zimi i proleće, med pomaže u borbi protiv avitaminoze i nedostatka mineralnih supstanci. Proizvod je dovoljan da se svakodnevno konzumira u malim količinama kako bi se oslobodio preteranog rada i apatije i dao telu dodatnu energiju za punopravni rad. 

Recepti tradicionalne medicine


Da bi med postao pravi lek, mora se uzimati u određenim dozama ili u kombinaciji sa drugim komponentama. Važno je! Ako ste alergični na heljde, ne smijete uzimati lijekove na osnovu toga.
 Sa anemijom. U 1 l meda potrebno je dodati 8 g suvog korena ginseng (u obliku praška) i insistirati na nedelju dana, mešajući nekoliko puta dnevno. Uzmite 1/5 čaše 2 puta dnevno.

Sa hipertenzijom, nervozom ili nesanicom potrebno je u 1 šolju mineralne vode dodati 1 tbsp. l med i stisnut sok jedne limunske zelje. Pijte ovo piće na prazan želudac. Kurs za prijem - ne više od 14 dana.

 Važno je! Ovaj recept nije pogodan za ljude koji pate od povećane kiseline želuca.

Čišćenje tela toksina. Trebaće vam 400 g sušenih slatkiša, 200 g sušenih kajsija, 200 g smokava i 200 g heljde meda. Suvo voće treba da se podmlaže do stanja homogene mase i pomeša se sa medom. Uzmite tako ukusni lek koji vam treba do 1 tbsp. l pre spavanja

 

Med je opasan i za malu decu, kao i za dijabetičare, jer je jak alergen.

 U starosti od 5-6 godina, med se može dati deci tek nakon konsultacije sa lekarom.

Takođe je vredno shvatiti da predoziranje proizvoda može dovesti do raznih posledica. Zbog toga je neophodno ograničiti se na uzimanje ovog proizvoda, posebno ako imate problema sa viškom težine.

Izvor:ordinacija.tv

MED OD HELJDE

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ljudi koji žive u gradu najčešće nemaju drugi izbor osim da kupuju voće u prodavnicama i na pijacama. Da biste znali koje jagode da izaberete, trebalo bi da obratite pažnju na nekoliko najvažnijih stvari prilikom kupovine istih.

Sideracija ili zelenišno đubrenje je proces zaoravanja zelene biljne mase čime zemljište obogaćujemo hranljivim materijama. Određene biljne vrste su posebno pogodne za ovaj proces.

Namirnice bogate celulozom mogu da nas zasite i pritom smanje apetit.

Njegova ekstrakcija je komplikovana nedostatkom velikih površina biljke, kao i začinjenim mirisom, koji pčelama nije drag.

Ukoliko ste se povredili prilikom pripremanja hrane ili bilo koje druge radnje najpre zavirite u kuhinju i potražite neku od sledećih namirnica, koje deluju antiseptički i antibakterijski, sprečavajući infekcije:

Mnogi smatraju da je ukusniji od plavog patlidžana. Nema gorčine kad je potpuno beo, ali ako je malo kremast, javlja se i gorčina. Osim u boji, razlikuju se u tvrdoći kore, boji i strukturi mesa, kao i u ukusu.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета