Zimzeleni žbun JABORANDI koji se koristi za lečenje više od 100 godina
Foto: Pixabay.com
Jaborandij se odavno koristi kao biljka u Severnoj Americi. Lokalni ljudi koristi biljku kao prirodno sredstvo za lečenje epilepsije, konfuzije, gonoreje, groznice, gripa, pneumonije, bolesti bubrega, psorijaze, nervoze.
Listovi imaju protivupalna i diuretička svojstva. Napitak ili hladno potapanje listova izaziva znojenje u roku od 10 minuta. Listovi se koriste još i kao tonik za kosu koji sprečava opadanje kose.
Jaborandi predstavlja zimzeleni žbun ili malo drvo. Jaborandi je visok od 3 do 7 metara. Svojstva, koje priroda daje ovom drvetu su jedni od najkorisniih u lečenju mnogih bolesti. Listovi jaborandija su ovali ili u obliku koplja, nazubljeni na vrhu. Imaju slab miris i gorak ukus. Drvo je poreklom iz Južne Amerike gde se raširilo po svetu. Listovi koji se sakupljaju treba što pre da se osuše. Nakon toga se čuvaju u zatvorenim teglama.
Listovi jaborandija sadrže alklaloide, eterična ulja, taninsku kiselinu itd. Već više od sto godina koristi se u homeopatskoj medicini kod pacijenata s glaukomom jer sadrži smesu alkaloida koji umanjuju očni pritisak.
Izvor:bonapeti.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Repuh (Petasites officinalis) je zeljasta, višegodišnja biljka sa dugim, snažnim i mesnatim korenom. Stablo mu je uspravno, prekriveno sitnim, mekim vlaknima, iz kojeg se formiraju crvenkasti nazubljeni listići nalik krljuštima, koji su raspoređeni u rozete.
Psorijaza je veoma uporna autoimuna bolest koja ljudima stvara velike neprijatnosti i probleme. Pored klasične terapije različitim preparatima za mazanje, poput krema i masti, unošenje pojedinih namirnica može biti od koristi u ublažavanju ovog stanja.
Procene su da čovek na svakih deset godina otprilike zaista preleži grip jer je naš imunitet veoma otporan prema virusu gripa. U nastavku vam otkrivamo koje su to najčešće greške koje pravimo u lečenju od ovog virusa.
Koristi se i upotrebljava za lečenje povišenog krvnog pritiska, klimakteričnih tegoba, živaca, pojedinih vrsta epilepsija, čišćenja krvi, zakrečenja krvnih sudova srca a svoju primenu našla je i u podsticanju rada pankreasa, zaustavljanju krvarenja.
Ova biljka poreklom je iz istočnog dela Severne Amerike, u Evropu je doneta u 18. veku.
Njen cvet, koji se koristi kao lek, ima latice koje opadaju i na najmanji dodir. Nemci su duhovito nazvali ovaj cvet „muška vernost".
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета