ŽUTI ČAJ: Vеoma redak i jedan od najskupljih kineskih čajeva

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Žuti čaj, kao i zeleni sadrži teina pa se treba držati propisane količine, jer u većim dozama prestaje njegova lekovitost i može izazvati povišeni pritisak, preskakanje srca i slične simptome. Najdelotvorniji je ako se pije nezaslađen, proizvodi se samo u Kini

Vеoma je redak i jedan je od najskupljih kineskih čajeva zbog ograničene i specifične proizvodnje: beru se samo najmlađi listovi i pupoljci, koji se obrađuju odmah posle branja, i fermentacija je minimalna, a po sušenju prže se na visokim temperaturama nekoliko minuta i umotavaju u poseban papir.

Samo jedna šolja žutog čaja na dan štiti od karcinoma pluća, želudca, jednjaka, debelog creva ili jetre, olakšava srčana oboljenja, usporava i sprečava starenje i nastanak dijabetesa. On zapravo predstavlja neobrađeni beli čaj, a dobija se od biljke Camellia Sinensis (kineskog čajevca). Slatkastog ukusa, zlatno - žutog izgleda i za razliku od zelenog čaja nema jaku "travnatu" aromu. Obiluje posebnim antioksidantima koji se ubrajaju u pet najdelotvornijih fitohemikalija u borbi protiv karcinoma. Zahvaljujući dijetalnom enzimu EGCG koji podstiče sagorevanje masnog tkiva, pomaže pri mršavljenju, štiti od ateroskleroze, raznih bolesti krvi, čuva zdravlje zuba i usne šupljine.

U ograničenim količinama normalizuje krvni pritisak, smanjuje holesterol, podstiče cirkulaciju, pa samim tim poboljšava dotok kiseonika i hranjivih materija, zahvaljujući kojima koža izgleda mlađe i lepše. Reguliše i izlučivanje štetnih materija, pa se preporučuje u fazama čišćenja organizma.
Dobar prirodni analgetik, žuti čaj je veoma delotvoran i na nervni sistem, ublažava depresiju i stres, a jača koncentraciju. Bogat je vitaminima A1, B2, B12, C i E, raznim mineralima, a zbog bogatstva fluora, pomaže u sprečavanju karijesa.

Priprema se tako što se 2 dl vode zagreje do 80 stepeni,ostavi da se ohladi oko 5 minuta, pa se sipa kašičica čaja, poklopi i ostavi da odstoji oko tri minuta, zavisno od jačine čaja koja se želi. Žuti čaj u Srbiji se može nabaviti u biljnim apotekama i u prodavnicama zdrave hrane.

Izvor:biljeizdravlje.rs

ŽUTI ČAJ: Vеoma redak i jedan od najskupljih kineskih čajeva

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kruške su uglavnom slatke, sočne i blagog ukusa, a tekstura mesa je kremasta.

Prva stvar vezana za mandarine koja u samom startu privlači je osvežavajuće dejstvo i niska kaloričnost, obezbeđuje 80 odsto potrebnog dnevnog unosa vitamina C.

Zeolit nije neki konkretan prah, već ime za oko 200 raznih minerala koji se mogu naći u prirodi. Njegovo delovanje u humanoj medicini se još uvek pomno istražuje, a stručnjaci za ishranu objašnjavaju koliko je on zaista zdrav.

Upotreba badema u ishrani i alternativnoj medicini je započeta još pre više od 5 milenijuma u Kini. Spada u nutritivno najbogatiji orašasti plod na svetu.

Postoje vrlo jednostavni recepti koji mogu poboljšati naše zdravlje i otkloniti brojne smetnje. Uz ovu zdravu smesu se lako rešite povišenog pritiska i holesterola.

Po nekim verovanjima jabuka predstavlja zabranjeno voće, pominjana je u mnogim bajkama, u modernoj istoriji je simbol zdravlja i vitalnosti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета