Како и зашто пчеле користе прополис?
Foto:Pixabay
Прополис или пчелињи лепак је смоласта супстанција, пријатног мириса етарских уља, коју пчеле израђују од продуката биљних пупољака.
Прополис поред тога што је изузетно здрав и има широку примену у хуманој медицини, постиже и одличну цену на тржишту, па је један од битнијих пчелињих производа кога сакупљају многи пчелари.
Поред тога што има антибиотско дејство интересантно је да на њега бактерије не могу постати отпорне.
У кошницама га пчеле користе за лепљење шупљина и смањење лета, мазање унутрашњих зидова кошнице, полирање неравнина и учвршћавање делова кошнице, које су нежељени гости оштетили а то могу бити мишеви и инсекти.
Прополис има бактерицидна својства и због тога га пчеле користе за полирање и дезинфекцију ћелија пред залегање јаја у њима. Тиме се легло штити од патогених микроорганизама.
Установљено је да у специјалним приборима за сакупљање прополиса, пукотине од 0,1 до 3,5мм пчеле затварају искључиво прополисом, а ширине од 3,5 до 10мм по правилу воском, а понекад воском и прополисом. Испитивања су показала да мреже за сакупљање прополиса требају да имају отворе ширине дијаметра мањег од 4мм и то је оптимална ширина коју пчеле попуњавају прополисом.
Овај пчелињи производ често се користи у апитерапији односно лечењем пчелиљим производима.
Највеће количине прополиса пчеле доносе изнад гнезда на плафонским деловима, на сатоношама рамова и на отворима нижих и горњих лета. На тим местима прополис је и најчистији.
Без штете за пчелиње друштво можемо годишње убирати од њега до 80г прополиса широке потрошње. Ипак, користећи поступке, који пчеле побуђују на прополисовање својих гнезда, можемо увећати ту количину до 2кг. Ово се може постићи путем појачања вентилације гнезда, израдом специјалних ребрастих, мрежастих или степенастих прибора за сакупљање прополиса, коришћењем уложака за лета, различитих конструкција.
Највеће количине прополиса пчеле сакупљају у другој половини јула и првој половини августа, тј. у периоду припреме пчела за зимовање. На 60 дана пре наступања првих стабилних мразева сакупљање прополиса треба зауставити, пошто не треба остављати гнезда без прополиса у току зиме.
Прополис капи можете утрљати на груди, како бисте умирили кашаљ. Са медом, или чајем од камилице, ове капи чисте дисајне путеве, а можете их користити тако што ћете у врелу воду, или чај, додати капи прополиса и тако се инхалирати. Такође, у теглу меда можете ставити сиров прополис, он ће повећати лековита својства меда.
Izvor:agromedija.rs/dipl. ing.poljoprivrede Radosavljević Dragan
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica
Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.
Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.
Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.
Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.
Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета