Како да једноставно узгајате кикирики у башти или саксији

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Кикирики припада породици махунарки, али се узгаја попут кромпира. У сезони се згрће неколико пута како би се у земљишту развиле махуне. Када се изваде, потребно их је добро припремити и осушити како би се успешно чувале.

Кикирики се лако узгаја у башти, дворишту или саксији. Ова махунарка, сродник пасуља, омиљена је грицкалица високе хранљиве вредности и препознатљивог укуса. Добар је извор протеина, минералних материја, витамина. Води порекло из Јужне Америке, а код нас постаје све популарније његово узгајање.

Кикирики (Арацхис хyпогаеа) је топлољубива биљка. Сеје се чим прође опасност од мраза, у априлу, а тачно време сетве зависи од временских услова. За сетву је потребно одабрати лака земљишта, добро дренирана, богата органским материјама као што су компост, стајско ђубриво, суво лишће или сува трава. Бирајте осунчана места јер кикирики воли сунце.

Какав сетвени материјал користити?
Као сетвени материјал могу да се користе комплетне махуне, изломљено семе и ољуштено семе. Најспорије ничу младе биљке из целих махуна. Како би се убрзало ницање, потапају се у води током 24 сата. Након вађења, довољно је да се кратко просуше и спремне су за садњу. Довољно је да се осуши површина махуна.

Важно је да знате да ољуштено семе брже ниче. Сеје се од три до пет семенки у једну садну рупу на дубину од пет до седам центиметара. Размак у реду између садних рупа је 20цм, а међуредни размак креће се од 50 до 60цм.
Водити рачуна о коровима
Нове махуне развијају се у земљишту. Због тога се кикирики узгаја на сличан начин као кромпир. Посебно обратите пажњу на корове јер они загушују младе биљке кикирикија. Прво загртање или малчирање, треба да се обави кад младе биљчице достигну висину око 15 центиметара. На тај начин уништићемо или спречити развој корова. Малчира се три до четири пута током вегетационог периода.

Кикирики је осетљив на недостатак калцијума и уколико је тло сиромашно овим минералом, потребно га је додати кад почне цветање. Цветање започиње 30 до 50 дана после сетве, зависно од сорте.
Цветови се формирају близу површине тла. Када цветови прецветају, биљка се загрће. Загртањем се подстиче развој младих махуна кикирикија, у супротном долази до њиховог сушења. Кикирики цвета у развученом временском периоду током сезоне.

Крајем лета престаје се са ђубрењем. Подразумева се да су биљке већ добро обезбеђене што се тиче ђубирва, односно исхране. У зависности од временских услова, биљке се умерено заливају.

Берба кикирикија
Како смо већ и рекли, махуне се развијају испод површине земље, а у једној махуни развију се две до три семенке. Берба кикирикија обавља се крајем јесени. Први знак помоћу ког ћете препознати да кикирики дозрева је жућење лишћа.

У тренутку бербе или вађења, лишће је суво, стабљика је променила боју, постала је тамна. Бербу је најбоље обавити пре првог јесењег мраза. Са бербом, ископавањем кикирикија, не треба журити јер се махуне споро развјају.
Биљке се пажљиво ископају и отресе вишак земље. Оставите ископане биљке да се просуше. Махуне које остану у земљи сакупите и сушите их одвојено. Биљке кикирикија повежите у снопић и обесите га наопако две до три недеље. Најбоље испод неког крова. У том периоду температура не би требала да буде испод 0°Ц. Током овог периода кикирики дозрева и добија на тежини.

После периода сушења и дозревања, махуне се одвоје, спакују у мрежасте врећице како би се лакше опрале од земље под млазом воде.

Сушење кикирикија
Опране махуне потребно је осушити пре складиштења. Требало би их добро осушити јер може да дође до појаве плесни и њиховог пропадања. Сушење се врши у танком слоју од десет центиметара, на температури од 60°Ц током два дана. Сушење се обавља у електричним сушилицама. Добро осушене махуне крцкају кад се ломе, а приликом протресања, чује се звецкање семенки.

Други начин сушења је у домаћинству и погодан је за она која имају шпорет на дрва. Махуне се ставе на плех у слоју дебљине 15 цм близу шпорета и повремено се промешају током две недеље.

Осушене махуне кикирикија чувају се у мрежастим, платненим врећицама на проветреном месту. Могу да се чувају око годину дана. Ољуштене семенке могу да се чувају пола године у тегли са поклопцем. За чување семенки, осим стаклених тегли, могу да се користе и керамичке посуде са поклопцем.

Izvor:agroklub.rs

Како да једноставно узгајате кикирики у башти или саксији

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Golubovi su često privučeni oblastima koje pružaju lak pristup hrani i skloništu – što na neki način objašnjava zašto žele da ciljaju vašu baštu.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Bašte naših baka nam bude posebna sećanja. Nekada su se gajile vrste koje su bile jarkih boja i intenzivnog mirisa, dok danas uglavnom nailazimo na hibride koji gotovo i nemaju miris.

Srbija je izuzetno plodna, a nisu retki slučajevi koji pokazuju da kod nas mogu uspevati i kulture koje nisu strogo specifične za ovo podneblje.

Oktobarski dani su rezervisani za radove u vrtu ukoliko želite da narednog proleća i leta vaše okruženje bude u najlepšim bojama cveća i rastinja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета